Jak prawidłowo czyścić uszy?

Wydawać by się mogło, że to banalna czynność, którą każdy umie wykonywać od dzieciństwa, lecz czy aby na pewno dobrze czyścicie uszy? Sprawdźcie, co mówią badania.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Wiele osób nie wyobraża sobie porannej toalety bez dokładnego umycia uszu. Często robimy to za pomocą patyczka, lecz naukowcy biją na alarm. To prosta droga do uszkodzenia ucha i spowodowania odkładania się jeszcze większej ilości woskowiny.

Zobaczcie także: Jaką fryzurę wybrać do odstających uszu?

Znacie to uczucie, kiedy używając patyczka higienicznego wpychacie go bardzo głęboko, ponieważ macie wrażenie, że im dalej, tym lepiej, ponieważ dokładniej wyczyścicie ucho? I tutaj mamy dla was informację, że to błąd! Takim działaniem wręcz możecie sobie zaszkodzić naruszając błonę bębenkową, a także rozprzestrzeniając bakterie i grzyby w okolice ucha wewnętrznego.

Ponadto czyścimy uszy aby pozbyć się nadmiaru woskowiny, tymczasem działa tutaj zasada podobna do oczyszczania tłustej skóry - im więcej jej złuszczamy, tym więcej sebum produkuje skóra. Tak samo jest w przypadku ucha - im więcej usuwamy woskowiny, tym organizm więcej jej produkuje, co może skutkować zatkaniem ucha. Pamiętajmy, że zadaniem woskowiny jest ochrona błony bębenkowej i przewodu słuchowego.

Zapewne wiele z was teraz się zastanawia, jak zatem powinno myć uszy. Odpowiedź jest prosta - należy je przemywać wodą z mydłem.

Zastosujecie się do tej rady?Zobaczcie także:Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 16.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Anonim
Sama się przyzwyczaiła do czyszczenia uszu olejami. Już dawno zrezygnowaliśmy z patyczków. Fonix zabieram nawet na wakacje, przynajmniej nie będzie kłopotów z bólem i woskowiną.
Dodano: 2018-06-26 17:52:29 Zgłoś nadużycie
Anonim
Dla mnie własnie olejki są najbezpieczniejsze do czyszczenia uszu. Sama mam fonix, kupiłam za namową laryngologa, zamiast patyczków. Teraz już bym nie wróciła do dawnej metody czyszczenia uszu.
Dodano: 2018-04-03 08:13:10 Zgłoś nadużycie
Anonim
U mnie od dawna sprawdza się spray do uszu fonix, który ma bezpieczną końcówkę i nie podrażnia ucha. Psikam go również swojemu dziecku.
Dodano: 2018-03-29 11:21:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
Na pewno nie patyczkami. Ja używam wacika nasączonego voskolixem i delikatnie przecieram :)
Dodano: 2017-01-24 14:35:08 Zgłoś nadużycie
Anonim
Właśnie wróciłam od lekarza bo źle to robiłam i mi zatkało uszy woskiem i skutkowało to tym ze wosk się na gromadził i miałam z tego powodu problem ze słuchem a czyszczenie tego u lekarza to masakra
Dodano: 2015-06-16 11:56:02 Zgłoś nadużycie