Jak prawidłowo czyścić zęby? Oto kilka ważnych rad

Wszyscy wiemy, że o zęby trzeba dbać i myć je. Ale już nie wszyscy są świadomi tego, jak robić to prawidło. Oto kilka ważnych rad.

Jak prawidłowo czyścić zęby? Oto kilka ważnych rad

Jak prawidłowo czyścić zęby? Oto kilka ważnych rad

Mycie zębów to czynność, którą wykonujemy dość automatycznie. Ważne jest, by je myć, już znacznie mniej interesujemy się tym jak powinniśmy to robić, by czyszczenie było faktycznie skuteczne i dobre dla naszych zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja naszego uśmiechu?

Przede wszystkim czyszczenie zębów nie powinno ograniczać się jedynie do ich szczotkowania. Powinniśmy także włączyć do codziennej pielęgnacji naszej jamy ustnej nici dentystyczne oraz płyn do płukania. W ten sposób faktycznie w pełni będziemy mogli powiedzieć, że dbamy o nasze zęby na piątkę.

ETAP 1: nici dentystyczne

Przed każdym szczotkowaniem powinno się najpierw za pomocą nici dentystycznych wyczyścić przestrzenie między zębami. Czynność ta powinna nam zajmować średnio niewiele ponad minutę.

Jak dobrze wyczyścić zęby za pomocą nici dentystycznej? Urwij odpowiedniej długości kawałek nici i zawiń na palce. Jeżeli czyścisz górne zęby pamiętaj by nić kierować ku dołowi, jeśli zaś chcesz oczyścić zęby z dolnych partii, wyprowadzaj nić do góry.

ETAP 2: szczotkowanie 

Zęby szczotkujemy za pomocą odpowiednio dobranej pasty i szczoteczki. To bardzo ważne, by szczoteczka nie była zbyt twarda lub zbyt delikatna. Najlepiej skonsultować się z dentystą, który z pewnością pomoże dobrać właściwą szczoteczkę. To ważne jeśli chcemy mieć zdrowe i białe zęby.

Szczotkowanie zacznij od zewnętrznej strony zębów przy zaciśniętych szczękach. Kolejnym etapem jest rozchylenie zębów i wyczyszczenie powierzchni wewnętrznych i żujących naszych zębów. Ostatni etap to ich szczotkowanie wzdłuż linii dziąseł. Do wyczyszczenia zębów możesz użyć dwóch technik: okrężnej lub wymiatającej. 

Jak prawidłowo czyścić zęby? Oto kilka ważnych rad

Rodzaj szczoteczki jaką czyścimy zęby jest bardzo ważny

ETAP 3: czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej

To właśnie brak tego etapu w czyszczeniu naszych zębów jest zazwyczaj przyczyną nieświeżego oddechu czy zapaleń w jamie ustnej. Nagromadzone na brodawkach języka bakterie są odpowiedzialne za wiele chorób w naszej jamie ustnej. Dlatego nie można zapominać o pozbyciu się ich.

Język oraz podniebienie skutecznie można wyczyścić szczoteczką do zębów. Oczywiście istnieją specjalne skrobaczki, których można używać do czyszczenia języka, ale nie są one niezbędne do tego, by prawidłowo dbać o czystość jamy ustnej.

Ważne jest, by po całym zabiegu nie zapomnieć przepłukać ust odpowiednim płynem do płukania jamy ustnej. O to jaki rodzaj powinniśmy stosować najlepiej zapytać dentystę.

Zobacz także: CO JEŚĆ, BY MIEĆ PIĘKNE BIAŁE ZĘBY

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 20.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
karolina5265
Mnie czeka leczenie kanałowe we wrocławiu bo coś złego dzieje się z moimi zębami od jakiegoś czasu. Mam nadzieję, że wyleczą moje zęby, bo nie chciałabym, aby wypadły mi w tym wieku. Wybrałam dobry specjalistów, więc liczę na ich wiedzę. A Wy jak? Macie coś takiego już za sobą? Macie zdrowe zęby, czy też borykacie się z jakimiś problemami? Bo dla mnie ból zęba to chyba najgorsza sprawa.
Dodano: 2018-04-21 12:01:42 Zgłoś nadużycie
Anonim
Moje metody:
- zęby myję po każdym posiłku a jak nie mogę umyć, to płuczę wodą
- raz dziennie (wieczorem) płuczę płynem z zieloną herbatą z http://www.listerine.pl
- dwa razy w roku kontrola stomatologiczna w tym raz usuwanie kamienia
- słodycze okazjonalnie
- nie palę
Dodano: 2018-01-07 20:48:35 Zgłoś nadużycie
AnetaKa
Chyba wiele osób zapomina o czyszczeniu języka i płukaniu jamy ustnej. Tutaj https://stomatologia-palyga.pl/jak-szczotkowac-zeby znalazłam też fajne porady jak prawidłowo szczotkować zęby. Warto pamiętać, że mamy kilka metod szczotkowania - obrotowo - wymiatająca, wibrująca, stillmanna, okrężna, pionowa, pozioma, itp. Naprawdę ciekawe :P
Dodano: 2017-09-22 13:15:33 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×