Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Oto 8 niepokojących objawów

Zachowanie Twojego dziecka coraz bardziej Cię niepokoi? Nagle maluch stał się agresywny i rozkojarzony? Zobacz, jakie są najczęstsze objawy ADHD.

ADHDHDHHDHHDH.jpg

ADHD to inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej, który pojawia się zwykle po 7. roku życia. Jego najczęstsze przyczyny to między innymi uwarunkowania genetyczne, niedotlenienie podczas narodzin, uszkodzenie układu nerwowego, a także zażywanie substancji psychoaktywnych przez matkę w trakcie ciąży. Mimo że ADHD zwykle mija wraz z okresem dojrzewania, nierozpoznane niesie za sobą wiele uciążliwych konsekwencji. Oto objawy, po których poznasz, że czas pomóc dziecku:

Zniecierpliwienie

Dzieci z ADHD cały czas chcą być w centrum uwagi, bez względu na to, czy zwracają ją na siebie w sposób pozytywny, czy negatywny. Nie potrafią czekać na swoją kolej w rozmowie, czy zabawie. Może to być bardzo często źle odbierane przez otoczenie.

Odosobnienie

Ze względu na to, że dzieci z ADHD nie lubią czekać na swoją kolej, spotkania z rówieśnikami są dla nich często problematyczne. Dlatego zdarza im się wybierać samotne zabawy, podczas których nie muszą przestrzegać zasad ustalonych przez inne dzieci.

Mowa ciała

Maluchy cierpiące na ADHD rzadko potrafią spokojnie usiedzieć na krześle przez więcej niż 5 minut... Czynności wymagające skupienia są dla nich bardzo stresujące. Dzieci z ADHD wykonują także wiele nieprzewidywalnych ruchów i nigdy nie wiadomo, jak skończy się wyjście z nimi w miejsce publiczne...

Agresja

ADHD sprawia, że dzieci są ciągle zniecierpliwione- bardzo często w ich zachowaniu górę biorą emocje. Jedyny sposób na ich rozładowanie, to zazwyczaj agresywne zachowania, zarówno w stosunku do siebie, jak i innych. 

Problemy z zasypianiem

Jeśli zauważyłaś, że w ostatnim czasie Twoje dziecko ma ogromne problemy z zasypianiem i śpi zazwyczaj po 6-7 godzin, nawet po bardzo wyczerpującym dniu, pora udać się do lekarza. Takie pokłady energii nie są normalnym zjawiskiem, nawet w przypadku dziecka.

Nieprzewidywalność 

Nigdy nie można przewidzieć zachowania dziecka chorującego na ADHD. Jego nastrój zmienia się z minuty na minutę i mimo jasno ustalonych zasad, jego reakcje za każdym razem wyglądają nieco inaczej.

 Zdjęcie: iStock

Zobacz też: 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 11.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×