Jak rozpoznać dni płodne?

To bardzo przydatna umiejętność szczególnie kiedy staramy się o dziecko. Mamy dla was zestawienie 5 objawów dni płodnych.

owulacja.jpg

Umiejętność rozpoznawania dni płodnych to ważna rzecz. Jednym się przydaje przy planowaniu powiększenia rodziny, innym przy skutecznej antykoncepcji.

Oto jak je rozpoznać:

1. Śluz

Kiedy skończy się krwawienie, na końcu macicy pojawia się gęsty śluz, który wraz z dojrzewaniem komórki jajowej zmienia swoją konsystencję. W dni płodne jest on śliski, rozciągliwy i przejrzysty. Jest go też więcej - odczuwalna jest wilgoć. Od kiedy pojawia się śluz, do czasu kiedy staje się tym płodnym, mija ok. 6 dni.

2. Lepsze samopoczucie

Wiele pań widzi, że w czasie dni płodnych są bardziej promienne, ich włosy bardziej lśnią, mają większą ochotę na seks, a także poprawia się ich koncentracja. Badania pokazują, że zmianie ulega także figura - zwiększa się różnica w obwodzenie talii i bioder.

3. Temperatura ciała

Temperatura ciała waha się w zależności od fazy cyklu. Zaraz po owulacji wzrasta poziom progesteronu, który prowadzi do podwyższenia temperatury ciała. Kiedy rozpoczyna się produkcja tego hormonu, skok następuje o minimum 0,2 stopnia Celsjusza. Jest to oznaka tego, że odbyło się jajeczkowanie. 

4. Dolegliwości bólowe

Nie każda kobieta je ma i też nie za każdym razem. Zazwyczaj odczuwa się je w podbrzuszu w okolicach jajnika, w którym zachodzi owulacja. Pojawić się mogą także bóle lędźwi. Ból nie zawsze następuje w momencie jajeczkowania. Często zachodzi ono ok. dzień po tym, jak odczuwałyśmy ból.

Choć zazwyczaj ból piersi i ich powiększenie następuje dopiero w drugiej fazie cyklu, to jednak niektóre kobiety odczuwają te dolegliwości także w czasie dni płodnych.

5. Plamienie

Kiedy pojawiają się bóle owulacyjne, może im towarzyszyć także delikatne plamienie, które jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety.Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Wtorek 14.04.2015 (aktualizacja: 2015-04-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Podobno bardzo dobre są też komputery cyklu np cyclotest. Służą do metody objawowo-termicznej
Dodano: 2015-04-27 19:42:34 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mam tą afrodytę i rzeczywiscie bardzo ułatwia wyznaczanie dni płodnych. Interpretacja jest bardzo prosta.
Dodano: 2015-04-27 18:21:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
Można też kupić sobie tester na ślinę - Afrodytę. Moim zdaniem to dużo prostszy sposób niż obserwacja śluzu i temperatury.
Dodano: 2015-04-23 00:36:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×