Jak uchronić się przed kleszczem?

W tym roku mamy prawdziwy wysyp tych podstępnych owadów! Zobacz, jak się przed nimi skutecznie ochronić!

kleszcze.jpg

W tym roku w Polsce pojawiła się prawdziwa kompania kleszczy. Jest to niepokojąca informacja, bo kleszcze nie tylko wysysają krew, ale także przenoszą groźne choroby.

Przez kontakt z kleszczem można też zachorować na bardzo trudną do zdiagnozowania i wyleczenia boreliozę. Istnieją jednak sposoby, by chronić się przed atakami kleszczy. Jakie? 


1. Odpowiednia pora spacerów
Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem. Dlatego na spacery do parku lub lasu wybieraj się w porach wczesnopopołudniowych, w ten sposób unikniesz pory, gdy kleszcze są najbardziej zdeterminowane, by zaatakować. 

2. Zakrywające ciało ubranie
Choć za oknem jest ciepło i słonecznie, na długie spacery w zalesione miejsca zawsze zakładaj długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Jeśli w takim ubraniu jest Ci za gorąco, to postaw na delikatną, przewiewną tkaninę - np. len. Ważne, by ciało było osłonięte. Kleszcze lubią bowiem wpijać się w kończyny, zwłaszcza nogi w okolicach kolan. 

3. Nakrycie głowy
Oczywiście kleszcze uwielbiają też wpijać się w te miejsca na skórze, które sąsiadują z owłosieniem, dlatego szczególnie należy chronić głowę i miejsca za uszami. Duży, słomkowy kapelusz lub jasna czapka z daszkiem na pewno zdadzą egzamin.

4. Preparaty przeciw kleszczom
Preparaty te zawierają substancje, które odstraszają tych małych krwiopijców, dlatego przed każdym spacerem obowiązkowo spryskaj się odpowiednim specyfikiem, a Twoje bezpieczeństwo zdecydowanie wzrośnie.  

zdjęcie: Thinkstock 

Zobacz też:


Dodał(a): Natalia Fijał , Wtorek 10.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Profilaktycznie przed kleszczami warto stosować czystek. Sprawdźcie sami: http://www.eco-vit.pl/jak-zapobiegac-chorobom-dzieki-naturalnym-sposobom-wlasciwosci-i-stosowanie-czystka/
Dodano: 2016-05-15 13:19:02 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja bym od siebie dodała jeszcze szczepienia. zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/podroze/zagrozenia-i-profilaktyka/kleszczowe-zapalenie-mozgu/
Dodano: 2016-05-11 10:53:42 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×