Jak ugotować ryż, by miał nawet o połowę mniej kalorii?

Czy wiecie o tym, że można przyrządzić ryż w taki sposób, by miał nawet o połowę mniej kalorii? Zobaczcie jak łatwo to zrobić!

jak ugotować ryż.jpg

Jak ugotować ryż, by miał nawet o połowę mniej kalorii?

Ryż coraz częściej staje się nieodłącznym elementem naszych dań. NIestety, ma on w sobie całkiem sporą dawkę kalorii. Dla niektórych to dobrze, ale Ci, którzy walczą z nadmierną ilościąkilogramów z pewnością ucieszą się z faktu, że można go przyrządzić w taki sposób, by stracił dość znacznie na swojej kaloryczności. Jak to zrobić?

Otóż badacze z College of Chemical Sciences, mieszczącego się na Sri Lance opracowali metodę, która, choć zaskakująco prosta, prowadzi do znacznego ograniczenia wartości kalorycznej ryżu.

 

- To, co powinniśmy zrobić, to ugotować ryż tak jak zawsze, ale gdy woda zacznie się gotować, przed włożeniem ziaren, należy wlać olej kokosowy w ilości 3 procent masy ryżu, który mamy zamiar ugotować. Gdy ryż będzie gotowy, należy odstawić go do lodówki i schłodzić przez 12 godzin. - twierdzi Sudhair James, jeden z głównych autorów przeprowadzonych badań.

Według badań, poprzez takie działanie, skrobia znajdująca się w ryżu zmienia swój rodzaj, na tak zwaną skrobię odporną, która nie zamienia się tak szybko w glukozę, a dzięki temu, znacznie zmniejsza kaloryczność ryżu, który jemy.

Zobacz też: CZY CHLEB NAPRAWDĘ SPRAWIA, ŻE NIE MOŻEMY SCHUDNĄĆ? 

- Dzięki takiej obróbce możemy się spodziewać redukcji kalorii nawet o 50-60 procent - dodaje Sudhair James.

Badacze ze Sri Lanki zapowiedzieli, że nie zatrzymają się na wynikach, które uzyskali do tej pory i zamierzają nadal dokładnie badać to zjawisko. Chcą się bowiem dowiedzieć, czy tego typu metoda może działać także na inne produkty zawierające różne rodzaje skrobi o znacznie wyższej kaloryczności.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 29.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Chudnij bez wysiłku

    Chudnij bez wysiłku!

    Aby schudnąć błyskawicznie i bez wysiłku wystarczy koktajl owocowy, zupa lub baton zamiast posiłku. Jednak czy tak niskokaloryczne diety są dla każdego? Zapoznaj się z kilkoma faktami na ten… czytaj więcej