Jak uniknąć boreliozy?

Latem trudno sobie odmówić spacerów po łąkach i polach, czy nawet zwykłych sadach, a kleszcze czyhają! Zobaczcie, jak uniknąć boreliozy, której te małe pajęczaki są nosicielami.

Jak uniknąć boreliozy?

Jak uniknąć boreliozy?


Dane są przerażające. Do końca czerwca na boreliozę zachorowało ok. 5 tys. osób. Najczęstszą przyczyną są oczywiście kleszcze, a dokładnie ich ugryzienia, przez które choroba dociera do naszego organizmu. Inne choroby, którymi mogą nas zarazić te pajęczaki, to zapalenie mózgu, babeszjoza, czy tularemia.

Borelioza jest chorobą, którą zaraża nas kleszcz w trakcie gryzienia. Kleszcze atakują nas dość podstępnie, potrafią na ciele swojego żywiciela spędzić kilka, kilkanaście godzin, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie w trakcie zasysania krwi dochodzi do infekcji człowieka.

To jest bardzo podstępna choroba, której objawy potrafią imitować inne. Są to zapalenia stawów, zapalenia mięśni, występują także objawy neurologiczne, które często z racji odległości czasowej są zupełnie niewiązane z tą infekcją. Dopiero badania immunologiczne, serologiczne pozwalają nam rozpoznać podłoże tej choroby i wdrożyć stosowne leczenie - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle dr Dariusz Starczewski.

Aby zapobiec zakażeniu najlepiej po prostu unikać kontaktu z kleszczem. Jeżeli wybieracie się na spacer, to zakładajcie jasne ubrania, aby jak najszybciej go ujrzeć, ponadto warto mieć odzież z długimi rękawami i nogawkami. Warto również stosować nakrycie głowy. Wskazane są także preparaty odstraszające kleszcze. Usunięcie pajęczaka powinno odbywać się mechanicznie za pomocą pęsety, a miejsce ugryzienia należy niezwłocznie zdezynfekować. Nie sięgajcie po "babcine sposoby", np. smarowanie kleszcza masłem W tym momencie ten jest właśnie dla nas najgroźniejszy, ponieważ kleszcz, który wtedy się dusi pod warstwą tłuszczu, będzie wymiotował, a zawartość jego żołądka zawierająca potencjalnie te wirusy bądź bakterie znajdzie się w ranie, którą kleszcz wykonał. W związku z czym jest to bardzo niewskazana metoda - radzi dr Dariusz Starczewski.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zobaczcie materiał:Źródło: Newseria Lifestyle/ MilionKobiet.pl
Foto: Newseria Lifestyle/KAPiF

Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 22.07.2014 (aktualizacja: 2014-07-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Jak przechytrzyć kleszcza?

    Wiosenna pogoda zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Niestety, budzi jednocześnie małe pajęczaki, które mogą być groźne dla twojego dziecka.Już teraz warto się przed nimi chronić i… czytaj więcej