Jak uprawiać aloes w domu?

Choć aloes nie jest najefektowniej wyglądającą rośliną doniczkową, jest w Polsce często uprawiany w domach, głównie, ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

aloe vera.jpg

Aloes to roślina należąca do grupy sukulentów, do których należą również kaktusy. Oznacza to, że nie potrzebuje zbyt wiele nawodnienia i lubi suche, słoneczne środowisko (aloes można spotkać spokojnie np. podczas wakacji na popularnych wśród Polaków Wyspach Kanaryjskich).

W Polsce z oczywistych powodów aloes nie występuje naturalnie, ale wielu Polaków decyduje się uprawiać go w doniczce we własnym mieszkaniu. Taka uprawa musi być przeprowadzona uważnie, ponieważ aloes potrzebuje odpowiedniej temperatury i nasłonecznienia, o które trudno w Polsce, zwłaszcza zimą. 

Jednak odrobina starań nad uprawą tej rośliny może sprawić, że będziemy mieć w domu własne źródło naprawdę cennych dla naszego zdrowia i urody składników.

Jak uprawiać aloes?

1. Po pierwsze wybieramy w kwiaciarni lub sklepie typ aloesu, jaki chcemy uprawiać. W Polsce bardzo popularny jest typ Aloe Vera, który w liściach ma cenny żel aloesowy.

2. Kupujemy dużą doniczkę - aloes potrzebuje trochę miejsca, by się rozrosnąć, a za jakiś czas i tak trzeba będzie go przesadzić.

3. Ukorzenioną, młodą roślinę sadzimy w przepuszczalnej ziemi torfowej z domieszką piasku i gliny albo kupujemy gotową ziemię do kaktusów i w niej sadzimy roślinkę. 

Zobacz też: Aloes dobry na wszystko!

4. Doniczkę ustawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu

5. Latem możemy aloes wynieść na balkon i pilnować, aby stał w miejscu mocno nasłonecznionym i o wysokiej temperaturze. Zimą również stawiamy doniczkę przy oknie (możemy ją nawet dodatkowo doświetlać). 

6. Uzbrajamy się w cierpliwość :)  

Jak pozyskać żel z uprawianego przez siebie aloesu?

Wystarczy odłamać liść i przepołowić go. Żel znajduje się w dojrzałych liściach rośliny. Pozyskany w ten sposób żel możemy wykorzystać do pielęgnacji włosów, twarzy - jako maseczki, jako żelu łagodzący rany, jako balsamu po opalaniu, jako bazę pod olejowanie twarzy lub nawet jako środek do demakijażu. 

zdjęcie: Thinkstock 

Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Piątek 13.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Czysty Aloe Vera wysokiej jakość z Wysp Kanaryjskich jest już do nabycia w Polsce na www.aloesnatura.pl
Dodano: 2017-03-22 13:30:39 Zgłoś nadużycie
Anonim
Sok z aloesu dobrze wpływa na przemianę materii. W aptekach można dostać fajny sok z miąszem z oleofarm. Polecam bo warto
Dodano: 2016-05-31 20:51:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×