Jak zbadać liczbę komórek jajowych?

23 października w Warszawie w ramach kampanii "Płodna Polka" odbędzie się kolejna akcja bezpłatnych badań "Pakietu kobiecego". Ich wykonanie pozwala oszacować,jak długo kobieta będzie miała szansę na zajście w ciążę i tym samym w sposób świadomy zaplanować macierzyństwo. Zapoznajcie się z informacjami na temat tej akcji.

Jak zbadać liczbę komórek jajowych?

Akcja "Płodne Dni" jest odpowiedzią na wyniki raportu zrealizowanego na potrzeby kampanii "Płodna Polka", z którego wynika, że co czwarta Polka planuje macierzyństwo dopiero po 30. roku życia. Jednocześnie aż 82% kobiet, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało swojej płodności. Polki nie mają świadomości, iż podejmując decyzję o zajściu w ciążę zbyt późno, drastycznie zmniejszają swoje szanse na poczęcie dziecka. Wczesne wykonanie badań "Pakietu kobiecego" pozwala oszacować rezerwę jajnikową i w ten sposób określić stan płodności kobiety. W jego skład wchodzą: badania poziomu hormonów AMH i FSH, badanie ultrasonografem (USG) oraz konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności.

Liczba komórek jajowych jest określona na całe życie, a z wiekiem spada. Już po  przekroczeniu 25. roku życia szanse na zajście w ciążę zaczynają systematycznie maleć, a po 33. są często niewielkie. Dodatkowo negatywny wpływ na płodność może mieć styl życia kobiety: stres, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy zła dieta. Wobec powyższych faktów niezwykle istotne jest, aby regularnie badać swą gospodarkę hormonalną i planować macierzyństwo w sposób rozsądny oraz świadomy  - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii, dyrektor medyczny Klinik Leczenia Niepłodności "Bocian".

Bezpłatne badania będzie można wykonać 23 października w Klinice Leczenia Niepłodności "Bocian"
w Warszawie.Zapisy na badania ruszają 20 października.

Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto:Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 16.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×