Jaki stosunek mają Polacy do homeopatii?

Tagi: homeopatia

Zainteresowanie leczeniem homeopatycznym rośnie w Polsce każdego roku. Badania wykonane w czerwcu 2014 roku przez GfK Health na zlecenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej tylko to potwierdzają. Polacy coraz częściej chcą się zdrowo odżywiać, dbają o aktywność fizyczną, zaczynają się również interesować naturalnymi metodami leczenia.

zdjecie gl. na milion. b.jpg

W całej Europie stosowanie homeopatii jest powszechne od wielu lat. Niektóre państwa Unii Europejskiej refundują leki homeopatyczne, bo uznają homeopatię za bezpieczne i skuteczne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Do wzrostu zainteresowania lekami homeopatycznymi przyczynia się na pewno coraz większa świadomość konsumentów, dotycząca zawartości leków i skutków ubocznych, które mogą powodować. Wiedza ta spowodowała zwiększenie sprzedaży leków naturalnych, które są bezpieczne i nie wywołują działań niepożądanych. Ważny jest też fakt, że leki naturalne nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, więc mogą być swobodnie stosowane nawet przez ludzi starszych, którzy przyjmują przeważnie wiele lekarstw. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej zleciło firmie GfK Health wykonanie badania Leki homeopatyczne widziane okiem Polaków, na grupie 1000 osób, w wieku 18-60 lat, aby zobaczyć, jakie zmiany zachodzą w podejściu do naturalnego leczenia w polskim społeczeństwie.

Wzrost zainteresowania leczeniem naturalnym

Według badań dotyczących opinii Polaków na temat homeopatii, przeprowadzonych w czerwcu 2014 roku, czynnikami, które decydują o wyborze i kupnie leku, są:

 • skuteczność,
 • brak skutków ubocznych.

To właśnie dlatego coraz więcej ludzi kupuje leki homeopatyczne. Aż 76 proc. badanych uznało, że leki homeopatyczne są skuteczne, zwłaszcza w przypadku częstych dolegliwości, jak przeziębienie, kaszel, katar, stres czy kłopoty ze snem. Bezpieczeństwo stosowania lekarstw homeopatycznych również jest bardzo ważne. Od kiedy Polacy zaczęli interesować się, jakie skutki mogą przynieść leki chemiczne albo źle dobrane lekarstwa, gdy przyjmujemy ich kilka na raz, zwiększyła się sprzedaż leków naturalnych. Jak wynika z ankiety, uważamy, że leki naturalne wspomagają terapię konwencjonalną, ponadto działają skutecznie i bezpiecznie, co jest dla nas najważniejsze. Pragniemy również, aby leki homeopatyczne były dostępne na polskim rynku (70 proc. badanych).

Co najczęściej leczymy homeopatią w Polsce?

Homeopatią leczy się zarówno nagłe zachorowania, jak i choroby przewlekłe. Według badań z 2014 roku w ciągu 12 miesięcy od przeprowadzenia ankiet leczyło się homeopatycznie ponad 60 proc. badanych. W Polsce najchętniej sięgamy po leki homeopatyczne:

 • na infekcje występujące w okresie jesienno-zimowym (kaszel, katar, bóle) oraz na dolegliwości związane ze stresem i zaburzeniami snu – aż 79 proc. badanych;
 • wzmacniające naszą odporność – 34 proc. badanych;
 • leczące i łagodzące bóle różnego pochodzenia – 20 proc. badanych;
 • zmniejszające stres i regulujące zaburzenia związane ze snem – 19 proc. badanych;
 • leczące zaburzenia związane z układem trawiennym – 19 proc. badanych.

Poza tym z chęcią sięgamy po homeopatię w przypadku problemów alergicznych i skórnych. Dużą popularnością homeopatia cieszy się również wśród rodziców dzieci, kobiet w ciąży i ludzi starszych, dzięki temu, że jej stosowanie jest bezpieczne w każdym wieku.

Lekarze promujący zdrowy styl życia

Zdrowa dieta i ruch to niezbędne elementy zdrowego stylu życia. Coraz częściej analizujemy nie tylko skład naszego pożywienia, lecz także lekarstw. Niestety w Polsce często bywa tak, że lekarze poszczególnych specjalizacji przepisują leki jedynie na chorobę, którą leczą, nie zwracając uwagi na inne dolegliwości, a co gorsza, często na inne przyjmowane przez pacjenta leki. To właśnie jest bardzo niebezpieczne. Badania wykonane w 2014 roku wykazały, że Polacy ufają lekarzom przepisującym leki homeopatyczne (70 proc.) i chcieliby, aby lekarze i farmaceuci je proponowali i przepisywali (59 proc.). Oznacza to ogromną zmianę w myśleniu Polaków – pragniemy leczyć się tak, aby brać pod uwagę cały organizm, nie chcemy również połykać tysiąca syntetycznych związków, zawartych w tabletkach, które mogą nam szkodzić, wywoływać powikłania itd. Z tego względu coraz częściej w pierwszej kolejności wybieramy homeopatyczne metody leczenia, którym z roku na rok, coraz bardziej ufamy.

Źródło/ Foto: materiały prasowe


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Wtorek 03.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Aleksandraa2
Muszę się z forumowiczkami zgodzić. Leki homeopatyczne nie obciążają organizmu tak jak antybiotyki, a do tego nie pojawiają się po nich efekty uboczne jak alergie na nadmiar różnych chemicznych substancji, czy niszczenie flory bakteryjnej. Dlatego staram się utrzymać całą rodzinkę w leczeniu domowymi sposobami bądź homeopatią. Ostatnio na Polskim radiu słyszałam audycję pediatry i mam oraz ich doświadczeń. Jak ktoś ma chwile to można sobie posłuchać http://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/1475443,Naturalne-metody-leczenia-Dziecka :)
Dodano: 2015-08-02 17:31:50 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja żyję w dużym stresie, dlatego stosuję leki homeopatyczne na moją dolegliwość, które pomagają i jednocześnie nie obciążają organizmu
Dodano: 2015-04-06 15:16:24 Zgłoś nadużycie
Anonim
Moja cała rodzina stosuje homeopatie i jesteśmy w 100% zadowoleni z efektu działania.
Dodano: 2015-04-05 15:09:23 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja, jeśli tylko mam taką możliwość stosuję leki homeopatyczne naturalnego pochodzenia, które nie powodują efektów ubocznych.
Dodano: 2015-04-01 12:57:17 Zgłoś nadużycie
Anonim
coraz częściej sięgam po leki homeopatyczne , ponieważ podczas przyjmowania nie mam żadnych dolegliwości a są bardzo skuteczne.
Dodano: 2015-03-28 16:49:02 Zgłoś nadużycie
Anonim
osobiście wole używać leków naturalnych, chodź czasami jest tak , że niestety muszę sięgnąć po antybiotyki. kris
Dodano: 2015-03-27 17:43:46 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
 • Homeopatia - terapia czy magia?

  homeopatia

  Leki homeopatyczne nazywa się produktami leczniczymi. Samorząd lekarski chce to zmienić, bo takie nazewnictwo wprowadza w błąd pacjentów (nie ma dowodów na to, ze homeopatia leczy). Spór… czytaj więcej