Jakie są najczęściej ignorowane symptomy raka?

Mówi się, że rak jest chorobą XXI wieku. Wielu z nas jednak niestety ignoruje i bagatelizuje symptomy, które mogą sygnalizować pojawienie się choroby, a przecież wczesne wykrycie, to większe szanse na wyzdrowienie.

Jakie_są_objawy_raka.jpg

Jakie są najczęściej ignorowane symptomy raka?

Nowotwór to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Nieważny jest wiek, zawód, czy status materialny - rak może przydarzyć się każdemu. Oczywiście nie trzeba od razu panikować i chorobliwie badać się co tydzień w kierunku wykrycia nowotworu. 

Zobacz też: RAK PIERSI NIE OMIJA MŁODYCH 

Jednak dużym problemem jest to, że ludzie nie reagują na pierwsze poważniejsze symptomy, jakie daje choroba. To niestety bardzo źle wpływa na późniejsze rokowania, gdyż jakikolwiek nowotwór w stanie zaawansowanym jest znacznie trudniejszy, a czasem nawet niemożliwy do wyleczenia.

Jakie są zatem najczęściej ignorowane symptomy nowotworu?

 

Guzki 

Wielu ludzi ignoruje często nagle pojawiające się guzki. Jeśli coś wyczują stwierdzają, że to nie może być nic poważnego. Oczywiście, nie trzeba się od razu martwić, ale każda taka zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem.

Długotrwały kaszel, chrypka lub ból gardła

Mamy teraz sezon na grypę i przeziębienia, którym prawie zawsze towarzyszy kaszel i chrypa, czy ból gardła. To nie jest powód do paniki. Wielu ludzi jednak bagatelizuje długotrwały i niecodzienny kaszel, a także ból, który może być objawem raka krtani lub płuc. Jeżeli Twoje objawy są nieprzeciętne i trwają już jakiś czas, nie bagatelizuj tego i pójdź do lekarza po poradę.

Niewyjaśnione bóle

Ból to sposób, w który nasz organizm daje nam znać, że dzieje się coś złego, dlatego nie można go bagatelizować. Jeśli coś Cię boli i to już od jakiegoś czasu, koniecznie idź to skonsultować z lekarzem. Nie musi się okazać od razu, że jest to rak, jednak ból nie jest z pewnością oznaką zdrowia i lepiej dowiedzieć się co dzieje się w naszym organizmie, że właśnie tak reaguje.

Jakie_są_objawy_raka.jpg

Profilaktyczne badania są bardzo ważne przy walce z rakiem

Niewyjaśniona utrata wagi

Jeśli w ostatnim czasie Twoja waga dość szybko i bez powodu gwałtownie spadła, pójdź się przebadać. Taki objaw to jeden z pierwszych, które występują przy nowotworze  trzustki, żołądka, płuc, przełyku. Niewyjaśniona utrata 5 kg zwłaszcza u osób, które nie mają tendencji do szybkiego zrzucania wagi powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Zobacz też: RAK TRZUSTKI - CICHY ZABÓJCA 

Krwawienia

Aż ciężko uwierzyć, że ludzie mogą bagatelizować taki objaw, a jednak. Jeśli zobaczymy u siebie niewyjaśnione krwawienie powinien być to dla nas ewidentny sygnał, że dzieje się coś złego i należy się przebadać. Odkrztuszanie krwawej wydzieliny, krew w stolcu, moczu czy krwawienie z brodawek piersi to bardzo często oznaka raka jakiegoś z narządu. Nawet jeśli nie jest to nowotwór, krwawienia, czy plamienia krwią nie są na pewno oznaką zdrowia.

Zmiany na skórze

To chyba jeden z najczęściej ignorowanych symptomów. Nieznane plamy, czy nagle pojawiające się pieprzyki, które są nieregularnych kształtów i nie przypominają innych na naszym ciele z pewnością powinien zobaczyć lekarz. Nie można bagatelizować zmian na skórze, gdyż mogą być one oznaką raka skóry. Jeśli do tego z takiej zmiany sączy się krew lub inna wydzielina, wizyta powinna odbyć się jak najszybciej.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 04.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Uważam, że najważniejsze to sprawdzić swoje predyspozycje do wystąpienia nowotworu. Można to zrobić na monogen life. Prosty sposób na określenie grupy ryzyka i wdrożenie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka rozwoju choroby.
Dodano: 2015-02-09 11:07:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×