Jakie są objawy cukrzycy?

Z tą chorobą zmaga się coraz większa liczba ludzi. Sprawdźcie, jakie są jej objawy.

Jakie są objawy cukrzycy

Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca staje się wręcz chorobą cywilizacyjną, zatem lepiej wcześniej sprawdzić, czy nie macie jej oznak. Podpowiadamy wam, co powinno zwrócić waszą uwagę.

1. Zwiększone pragnienie i częstotliwość oddawania moczu

Za filtrację glukozy z krwi odpowiadają nerki, jednak kiedy wzrasta jej ilość, te mogą nie nadążyć. Glukoza jest więc wydalana razem z moczem, przez co częściej chodzimy do toalety. Jest to reakcja obronna organizmu, lecz może ona skutkować osłabieniem, a nawet odwodnieniem.

2. Zwiększony głód

Organizm potrzebuje glukozy, a ta może się dostać do komórek z pomocą insuliny, jednak bywa, że trzustka produkuje jej zbyt mało, przez co komórki potrzebujące glukozy głodują. Tym samym nasze ciało w ramach obrony przed niedożywieniem wzmaga apetyt.

3. Osłabienie

Organizm nie potrafi prawidłowo wykorzystać energii, ponieważ komórom brakuje glukozy, przez co czujemy ciągłe zmęczenie.

4. Utrata wagi

Glukoza nie trafia do komórek i jej nadmiar jest wydalany z moczem, zatem dużo mniej kalorii pozostaje w ciele.

5. Drętwienie i mrowienie kończyn


Kiedy w krwi jest za dużo glukozy, uszkodzeniu ulegają nerwy, ponieważ zakłócane są sygnały przez nie transmitowane. Dodatkowo osłabione zostają ściany drobnych naczyń krwionośnych, przez co dopływ krwi do nerwów zostaje odcięty. Mrowienie najczęściej występuje w dolnych kończynach.

6. Pogorszenie wzroku

Oczy również są wrażliwe na podwyższony poziom glukozy we krwi. Objawia się to puchnięciem soczewki i zmianami w jej kształcie, przez co obrazy stają się zamazane.

7. Trudno gojące rany i częste infekcje

Wysoki poziom glukozy spowalnia działanie układu odpornościowego i białych krwinek, przez  co gojenie ran przebiega wolniej i jesteśmy narażeni na infekcje.

8. Przesuszona i swędząca skóra

Jak wiadomo, nasza skóra również potrzebuje nawilżenia, a kiedy zwiększa się ilość wydalanego moczu, wówczas i w ciele jest mniej wody, co odzwierciedla się przesuszoną skórą.

9. Rozdrażnienie


Chyba każdy zna powiedzenie "Polak głodny to zły", lecz w tym przypadku tyczy się to każdego cukrzyka. Jeżeli połączymy osłabienie z uczuciem głodu chyba nikogo nie dziwi, że jesteśmy wyjątkowo rozdrażnieni.

Jeżeli zauważycie u siebie te objawy, lepiej profilaktycznie udajcie się na badania.

Zobaczcie także:

ID galerii:683


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 03.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×