Jeśli czegoś szukasz, zacznij mówić do siebie. To nie żart!

Wydaje się to śmieszne, ale naukowcy dowodzą, że mruczenie pomaga przy szukaniu rzeczy, o których położeniu zapomnieliśmy. Sprawdźcie.

Jeśli czegoś szukasz, zacznij mówić do siebie. To nie żart!

Chyba szczególnie kobiety dobrze znają sytuacje, kiedy nie mogą znaleźć np. kluczy, czy lusterka. Jak się okazuje, nie trzeba od razu przetrząsać całego domu do góry nogami. Wystarczy na spokojnie powtarzać pod nosem nazwę przedmiotu, którego szukamy i wtedy łatwiej coś odnajdziemy.

Zapewne wiele z was także złapało się na tym, że mówiło do siebie, a może to ktoś obok zwrócił wam na to uwagę? Zauważcie, że maluchy także mówią do siebie, kiedy muszą coś wykonać krok po kroku, jakby instruowały same siebie. Badania dzieci wskazywały, że słowa wypowiadane do siebie, ułatwiają sterowanie zachowaniem. To właśnie ten fakt postanowili zbadać naukowcy.

Psycholog Gary Lupyan z University of Wisconsin-Madison i Daniel Swingley z University of Pennsylvania przeprowadzili badania, które miały na celu dowiedzenie, czy mówienie do siebie pomaga ludziom przy poszukiwaniu rzeczy.

Zobaczcie także: Jak nie odkładać na ostatnią chwilę i szybciej osiągać cel? Oto prosty sposób

W czasie jednego z eksperymentów, badanym pokazano 20 fotografii z przedmiotami, po czym Ci mieli pokazać ten, o który ich poproszono. Część badanych pracowała przy komputerach, gdzie na ekranach pojawiały się przedmioty oraz pasek z nazwą przedmiotu, który mieli znaleźć. Jeszcze innym razem miano szukać przedmiotów powtarzając ich nazwę. Badania wykazały, że kiedy mówiono do siebie, szybciej odnajdowano wskazane rzeczy.

W kolejnym eksperymencie badani robili wirtualne zakupy. Na ekranach pokazywano im przedmioty ze sklepowych półek, a ich zadaniem było znalezienie wszystkich konkretnych przedmiotów w jak najkrótszym czasie. Tutaj także pomagało mówienie do siebie.

Jak widać, nie trzeba się wstydzić mruczenia, kiedy czegoś szukamy. Jednak w innych przypadkach warto nad tym panować, a nawet się nad tym mocno zastanowić.

Zobaczcie także:Źródło: Quarterly Journal of Experimental Psychology
Foto: ShutterstockDodał(a): Natalia , Piątek 08.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×