Kichaj na alergię!

Masz zaczerwienione oczy oraz spuchnięte powieki, wodnisty katar, a nawet wysypkę? Prawdopodobnie cierpisz na alergię, coraz bardziej popularną chorobę cywilizacyjną, z którą da się wygrać!

Kichaj na alergię!

Wiosna to pora roku, w której wszystko budzi się do życia. Dla jednych to upragniona pora roku, dla innych sezon, który najchętniej wykreśliliby z kalendarza. Niestety coraz więcej osób uskarża się w tym okresie na dokuczliwe alergie. Najczęściej dotyka ona obywateli krajów wysoko rozwiniętych. Według badań ok. 20% całej populacji ludzkiej zmaga się z tymi przykrymi dolegliwościami.

Alergia może zaatakować w różnych miejscach. Wielu pacjentów jest podatnych na pylenie kwiatów, traw, grzyby pleśniowe oraz kurz. Jeśli podejrzewasz, że możesz być na coś uczulona, wykonaj specjalne testy alergiczne. Dopiero ich wyniki są w stanie upewnić Cię o chorobie oraz pozwalają dobrać lekarzowi odpowiednią kurację.
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku możesz zdecydować się na odczulanie. Polega ona na wstrzyknięciu pod skórę chorego niewielkiej ilości alergenu, aby wykształcić w jego układzie odpornościowym umiejętność walki z nim na co dzień. Zwykle zabieg taki wykonywany jest jesienią.

Alergię można leczyć na wiele sposobów. W celu usunięcia objawów zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych (do wyboru mamy leki doustne oraz donosowe). Pacjenci przyjmujący przepisane preparaty bardzo często uskarżają się jednak na działanie uboczne leków objawiające się sennością oraz wydłużonym czasem reakcji na bodźce. Przy niektórych lekach zabronione jest również kierowanie pojazdami.

Kolejną znaną metodą, cieszącą się sporym zainteresowaniem ze strony pacjentów jest akupunktura. Stosuje się ją u chorych z lżejszymi postaciami alergii, takimi jak katar i wysypka. Rzadziej stosuje się również specjalne masaże stóp, które mają złagodzić uczulenie na pylenie kwiatów.

Oprócz regularnego zażywania leków możemy sobie pomóc w inny sposób. Jeżeli jesteśmy podatni na pylenia traw i kwiatów starajmy się unikać długich spacerów, zwłaszcza rano oraz wieczorem. Wtedy bowiem pylenie jest najmocniejsze.

Jednym z najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do lekarzy jest alergiczny nieżyt nosa. W większości przypadków towarzyszą mu również inne objawy, takie jak swędzenie oraz łzawienie oczu. Jeżeli leki doustne nie będą w stanie zwalczyć tych dolegliwości, warto poprosić lekarza o przepisanie specjalnych kropli.

Powinniśmy również zadbać o porządek w naszym mieszkaniu. Zapewne nikomu nie trzeba przypominać o regularnym odkurzaniu czy zmywaniu, jednak alergię mogą wywołać roztocza ukryte w zasłonach czy dywanach. Warto zatem pozbyć się wełnianych zasłon i dywanów, zastępując je tworzywami sztucznymi, których roztocza nie lubią.

Alergia z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Pomimo faktu, iż jest chorobą cywilizacyjną, nie jest jeszcze do końca poznana. Dlatego warto jak najwcześniej zdecydować się na wykonanie odpowiednich testów i leczenie. A wiosną po prostu kichać na alergię!Tekst: Emilia Czaczkowska
Źródło: MilionKobiet.pl


Dodał(a): Redakcja , Środa 11.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Magda72
roztocza kurzu, które bardzo często są przyczyną alergii można skutecznie likwidować stosując domowe ozonatory, lekarze coraz częściej polecają ozonowanie sypialni, jeśli ma się alergię na roztocza. Likwidowanie dywanów i zasłon jest dobre , ale i tak najwięcej roztoczy jest w pościeli niestety. Ja ozonuję powietrze w pokoju i szafy z ubraniami i butami (ozonator kupiłam w zdrowie moja pasja.pl )
Warto o tej metodzie poczytać
Dodano: 2014-08-07 14:22:08 Zgłoś nadużycie
Klaudia
Dla mnie najlepszy jest Flonidan, co prawda na receptę, ale działa od razu. Brałam go przez 3 miesiące, ale dzięki temu jakoś przetrzymałam alergiczne miesiące. Jedyny minus, trzeba brać go wieczorem, bo niestety, ale ma działanie usypiające.
Dodano: 2011-05-25 11:13:44 Zgłoś nadużycie
zarapowana
ja nie jestem przekonana do kropli.. na alergię cierpię od dzieciństwa i zawiesiny nigdy nie dawały mi tak wyczekiwanej ulgi. preferuję preparaty przeciwalergiczne (są również do walki wyłącznie z katarem) w tabletkach. nazwy konkretnie nie pamiętam, ale zapytajcie lekarza. opuchlizna schodzi z nosa po pierwszej/drugiej tabletce, a po ok. 3-4 dniach problemy z noskiem się kończą :) polecam. po co niszczyć śluzówkę kroplami. słyszałam, że potrafią uzależnić i potem jest potrzeba stosowania ich cały czas.
Dodano: 2011-05-23 17:27:57 Zgłoś nadużycie
Madinka
Na alergiczny nieżyt nosa dobrze działa Euphorbium. On nie tylko likwiduje katar ale i go leczy. W tym okresie naprawdę przynosi i można mieć go zawsze przy sobie. Łatwo się aplikuje.
Dodano: 2011-05-19 09:18:38 Zgłoś nadużycie
kornelka
Mnie ogromna ulgę przy katarze siennym przynosi aerozol euphorbium. Dodatkowym plusem jest to, że nie podrażnia śluzówki nosa tak jak inne krople na katar.
Dodano: 2011-05-18 12:35:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×