Kichaj na alergię, czyli jak nie dać się pyłkom podczas urlopu

Jak cieszyć się latem i wypoczynkiem, gdy alergia daje ci się we znaki?

24_Kichaj na alergię, czyli jak nie dać się pyłkom podczas urlopu.jpg

Katar sienny, naukowo określany jako alergiczny nieżyt nosa (ANN), jest reakcją naszego organizmu na przeróżne alergeny, między innymi pyłki roślinne, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, dym tytoniowy i pleśnie. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje ANN: sezonowy i całoroczny. Ten pierwszy wywoływany jest najczęściej alergią na pyłki roślin, a całoroczny – uczuleniem na pleśnie, pierze, roztocza lub sierść. Żeby ustalić, z jakim katarem siennym mamy do czynienia (a tym samym – jak sobie z nim radzić), najlepiej wykonać testy skórne.


Alergia – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Z najnowszych danych Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) wynika, że obecnie blisko 150 mln Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne, z czego 100 mln – na katar sienny. Szacuje się też, że do roku 2020 przynajmniej na jeden rodzaj alergii cierpieć będzie 50 proc. Europejczyków. Obecnie u 45 proc. chorych nigdy nie postawiono rozpoznania alergii. Choć alergie zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie i trwają przez resztę życia, równie dobrze mogą rozwinąć się u dorosłych. Zaobserwowano, że alergiczny nieżyt nosa występuje często w połączeniu z astmą – specjaliści nazywają to alergią oddechową. Pamiętać należy jednak, że uczulenia można nie tylko leczyć, ale i im przeciwdziałać.


Jak sobie radzić, gdy alergia już wystąpiła

Jeśli dokładnie wiemy, co nas uczula, i śledzimy kalendarz pyleń, możemy w pewnym stopniu przewidzieć, kiedy nastąpią objawy alergii, i zapobiec im poprzez stosowanie odpowiednich leków. Najczęściej są to kromoglikan dwusodowy lub nowocześniejszy nedokromil sodu. Oba, wchodząc w kontakt z błoną śluzową, nie dopuszczają do wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak obrzęk, skurcz oskrzeli czy kichanie. Żeby jednak leki te zadziałały, należy zacząć je przyjmować co najmniej trzy tygodnie przed sezonem pylenia. Co zrobić, gdy reakcja alergiczna już wystąpiła? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą środki przeciwhistaminowe, leczące objawy alergicznego nieżytu nosa – na przykład Allegra, której dodatkową zaletą jest to, że nie wywołuje uczucia senności, zaburzeń pamięci czy równowagi i nie obniża poziomu koncentracji. Działanie leków przeciwhistaminowych polega na blokowaniu receptorów komórkowych dla histaminy – czyli białka, które pośredniczy w reakcjach alergicznych. Zanim jednak zdecydujemy, jaki lek przyjmować, skontaktujmy się z lekarzem specjalistą, który pomoże nam ustalić, co i w jakim stopniu nas uczula.


Co pyli w Polsce od czerwca do września?

Miesiące letnie to trudny czas dla osób cierpiących na alergie wziewne, ponieważ wtedy przypada okres najintensywniejszego pylenia roślin. Przede wszystkim pylą trawy – w czerwcu i na początku lipca notuje się szczyt ich pylenia, z tego też względu są to miesiące najtrudniejsze dla osób uczulonych na ich pyłki. Jeśli w tym czasie zauważysz u siebie wzmożone kichanie, wodnisty katar połączony z niedrożnością nosa, poczujesz świąd wokół nosa i oczu, a przy tym będziesz mieć zaczerwienione spojówki, to najprawdopodobniej właśnie na te pyłki jesteś uczulona. Warto zdać sobie sprawę, że trawa to nie tylko piękne ogródki czy łąki. To również rośliny uprawne, czyli na przykład żyto, którego okres pylenia także przypada na koniec czerwca. Jako że w Polsce żyta uprawia się stosunkowo dużo, latem stężenie pyłków tego zboża w powietrzu jest bardzo wysokie. Wiąże się to też z tym, że roślina ta jest wiatropylna, przez co możemy mieć objawy uczulenia, nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, z dala od pól uprawnych. W połowie lipca stężenie pyłków traw w powietrzu spada, wzrasta jednak stężenie pyłków bylicy, odczuwalne szczególnie na terenach podmiejskich. Lipiec to też czas intensywnego pylenia pokrzyw, nie stanowią one jednak większego zagrożenia dla alergików. Od czerwca do końca sierpnia pylą jeszcze: babka lancetowata, komosa, babka szerokolistna, szczaw i ambrozja – jednak stężenie ich pyłków alergolodzy oceniają jako niskie lub średnie.


Jak planować urlop, by czerpać z niego radość?

Katar sienny jest dość uciążliwą przypadłością – szczególnie latem, gdy chcemy odpocząć od wytężonej pracy. Z jednej strony chciałybyśmy wyjechać, zmienić otoczenie choć na kilka dni, z drugiej – dobrze wiemy, że akurat w tym czasie stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Zamknięcie się we własnym domu i przeczekanie najbliższych miesięcy wydaje nam się często jedynym rozwiązaniem. Nie dajmy się zwariować. Z alergią musimy sobie radzić. I to nie przez jeden sezon, ale zazwyczaj przez całe życie, więc zamiast przeczekiwać okresy pylenia roślin, które nas uczulają, nauczmy się z nimi żyć. Przede wszystkim należy ustalić, co wywołuje u nas reakcje alergiczne, a później wyrobić w sobie nawyk korzystania z serwisów dla alergików. Znajomość kalendarza pyleń pomoże nam ustalić, jaki jest poziom stężenia uczulającego pyłku w danym miesiącu na interesującym nas obszarze geograficznym, a to z kolei ułatwi nam planowanie urlopu. Nad Bałtykiem na przykład, ze względu na chłodne i wilgotne powietrze, stężenie pyłków traw będzie dużo mniejsze niż na innych terenach Polski. W góry natomiast warto pojechać w sierpniu, tuż po tym, jak zakończą się sianokosy i sezon kwitnienia łąk górskich.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.


Dodał(a): Materiał partnera , Czwartek 23.06.2016 (aktualizacja: 2016-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Ostatnio kupiłam w aptece musujące tabletki calcium alergino. Nie powodują senności, nie kicham i nawet pomogły na zejście opuchlizny po ugryzieniach przez meszki
Dodano: 2016-07-03 12:03:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×