Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi

Jeśli masz problemy ze skórą, słoneczne lato może być dla ciebie wielką niewiadomą. Zastanawiasz się, czy słońce ci pomoże, czy zaszkodzi? Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi

Atopowe zapalenie skóry


Masz alergię skórną, która objawia się suchymi, czerwonymi i silnie swędzącymi plamami na skórze. Zazwyczaj zmiany pojawiają się pod kolanami i w zgięciach łokci. Opalanie zmniejszy stan zapalny skóry i złagodzi dokuczliwe swędzenie.


Jak korzystać ze słońca? Stosuj kremy z filtrem przeznaczone do skóry atopowej lub bardzo wrażliwej, np. mleczko do ciała Extra Light SPF 30, Eucerin, 62 zł, lub hipoalergiczny Solecrin SPF 25, Iwostin, 28 zł. Uwaga! Nie wychodź na plażę, jeśli zmiany skórne są mocno zaczerwienione i sączące oraz wtedy, gdy stosujesz leki doustne lub miejscowe.

Łuszczyca


Na ciele widoczne są czerwone grudki i „blaszki” pokryte srebrzystą łuską. Przyczyną kłopotów jest przewlekły stan zapalny oraz fakt, że w skórze dotkniętej łuszczycą odnowa komórek odbywa się co kilka dni (a powinna co 28 dni). Promienie słoneczne łagodzą objawy choroby ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Sprawiają, że w skórze wytwarza się więcej witaminy D, która hamuje zbyt szybki podział komórek.


Jak korzystać ze słońca? Opalaj się stopniowo i zawsze stosuj kremy z filtrem (nadmiar promieni może zaostrzyć objawy choroby). Uwaga! Jeśli stosujesz leki w kremie, całkiem zrezygnuj z plażowania.

Wyprysk łojotokowy                             Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi


Problemy zaczęły się od łupieżu skóry głowy. Potem zauważyłaś zmiany, czyli niewielkie czerwone, silnie swędzące i łuszczące się plamki na czole, w brwiach lub przy skrzydełkach nosa. Przyczyną choroby jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych oraz działanie drożdżaków, które bytują na skórze. Słońce łagodzi stan zapalny i sprawia, że zmiany łojotokowe stają się mniej widoczne i nie swędzą.


Jak korzystać ze słońca? Stosuj kremy z filtrami.

Pieprzyki na skórze


Na ramionach, plecach i dekolcie masz dużo pieprzyków? Pokaż je lekarzowi. Być może to zespół znamion atypowych (często uwarunkowany genetycznie). Charakteryzuje się licznymi dużymi znamionami o nieregularnych kształtach.
Nadmierne opalanie może sprawić, że któreś ze znamion atypowych zmieni się w czerniaka – groźny nowotwór skóry.


Jak ochronisz się przed promieniami UV? Najlepiej zrezygnuj z plażowania. Kiedy wychodzisz na słońce, smaruj odkryte partie ciała (jeśli są na nich pieprzyki) kremem z filtrem SPF 50.

Preparaty z najwyższymi filtrami:                 Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi
1. Photoderm Spot SPF 50+, Bioderma, 66 zł.
2. Mleczko do ciała SPF 50, Eucerin, 64 zł.
3. Spray SPF 50+, Avene, 99 zł.

Rozszerzone naczynka


Twój nos, policzki i broda są stale zaczerwienione. Taki rumień oznacza stan zapalny prowadzący do przerostu naczyń krwionośnych.
Uszkadza naczynia i sprawia, że objawy się zaostrzają.

Jak ochronisz się przed promieniami UV? Przed wyjściem na słońce zawsze zabezpieczaj twarz kremem z filtrem, przeznaczonym do cery naczynkowej. Powtarzaj aplikację preparatu co 2-3 godziny.

Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi
Kremy do skóry naczynkowej:        
1. Solecrin, Iwostin, 44 zł.
2. Photoderm AR, Bioderma, 63 zł.

Trądzik


Choć nie jesteś nastolatką, na twojej skórze wciąż pojawiają się krostki i zaskórniki. Przyczyn tego jest kilka, jedna z nich to nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Pod wpływem promieni UV trądzik początkowo wydaje się zmniejszać, ale po kilku tygodniach kłopoty wrócą, i to ze zdwojoną siłą.


Jak ochronisz się przed promieniami UV? Nie opalaj tych partii ciała, na których masz krostki. Smaruj twarz i dekolt kremem ochronnym z wysokim filtrem, najlepiej przeznaczonym do cery trądzikowej.    

Kiedy słońce leczy, a kiedy szkodzi
Kremy do cery trądzikowej:
1. Cleanance, Avene, 63 zł.
2. Photoderm AKN, Bioderma, 65 zł.
3. Hyséac, Laboratorium Uriage, 51 zł.

Tekst: Iwona Kołakowska
Dodał(a): Redakcja , Środa 05.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
damianultras
Ideał kobiecości ze słoneczkiem na pleckach. A zdecydowałem, że nie będę się opalał wcale bo opalanie to trochę chora rywalizacja o to kto we wrześniu w szkole będzie się chwalił większym portfelem. Ale z taką kobietą jak ta na zdjęciu po całonocnych szaleństwach poszedłbym sobie popływać no i dla relaksu położyć się obok na ręczniku gdzieś nad Morzem Śródziemnym słonecznej Italii.
Dodano: 2011-06-30 01:47:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×