Kłopotliwe "ósemki"

Wyrosły Ci zęby "ósemki", zwane popularnie zębami mądrości? Jeżeli nie miałaś dotąd z nimi żadnych problemów, masz szczęście! Bardzo dużo osób skarży się bowiem na różne dolegliwości związanie z wyrastaniem tych najpóźniejszych zębów. Czy zatem warto je usunąć?

Kłopotliwe ósemki


Zęby mądrości wyrastają jako ostatnie, jednak mogą przysporzyć nam nie lada problemów. Już samo ich wyrzynanie się jest niezwykle bolesne. Zdarza się również tak, że "ósemka" nie może się przebić przez dziąsło lub szczęka jest po prostu zbyt mała, aby pomieścić dodatkowe zęby. W każdym z tych przypadków jesteś narażona na niezwykle silny ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jednym z większych problemów związanych z dbaniem o ósemki jest to, że są one umiejscowione w bardzo trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. Przez to znacznie utrudnione staje się ich codzienne mycie. Jest to o tyle istotne, że właśnie w tych zębach najczęściej dochodzi do zalegania resztek pokarmów. W konsekwencji prowadzi to do powstawania próchnicy w zębach mądrości i konieczności ich leczenia lub wyrwania.

Czasami zdarza się również tak, że w momencie wyrastania ósemek, nie mieszczą się one w szczęce, przez co napierają na pozostałe zęby, zniekształcając je. Często towarzyszy temu również ból całej głowy, a szczególnie skroni. Może się również zdarzyć, że przez ząb mądrości dojdzie do zapalenia dziąsła przylegającego do niego. Towarzyszy temu często opuchlizna, nieprzyjemny zapach z dziąsła, szczękościsk, a także silny ból. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Prawdopodobnie zaleci Ci wyrwanie zęba mądrości, aby nie wyrządził on krzywdy Twoim pozostałym zębom. 

Czy jednak zawsze trzeba usuwać ósemki? Jeszcze kilkanaście lat temu większość stomatologów była zdania, że najlepiej się ich pozbyć, aby nie stanowiły one problemu na przyszłość. Obecnie raczej odchodzi się od tej praktyki w sytuacji, kiedy zęby mądrości rosną bezproblemowo, nie psują się i nie przeszkadzają innym zębom. Jednak w sytuacji, kiedy czujesz, że nowy ząb wprost "rozrywa" Ci szczękę, a ból jest nie do zniesienia, będziesz musiała usunąć go chirurgicznie. Nie bój się tego zabiegu, ponieważ zbagatelizowanie źle wyrastających zębów mądrości może w konsekwencji prowadzić do choroby dziąseł, a nawet problemów kardiologicznych.

Pamiętaj, aby przed wakacjami wybrać się do lekarza stomatologa i sprawdzić, czy nie masz problemów z zębami. Unikniesz dzięki temu niemiłych niespodzianek podczas urlopowego wyjazdu.


Tekst: Emilia Czaczkowska
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Dokuczliwe zatoki

Co ci leży kamieniem

Kiedy skóra się pali
Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Czwartek 14.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (9)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
haza
Mój starszy brat miał tak,że jak mu wyszły ósemki,to tak mu powichrowały, pokrzywiły zgryz, że musiał później nosić aparat, a chyba też wcześniej musiał mieć usunięte ósemki, bo po prostu nie było miejsca w szczęce na wszystkie te zęby ;). Ja na szczęście nie miałam takich kłopotów. Gdybyście się czasem zastanawiały,czy nie jesteście za stare na aparat, przeczytajcie sobie artykuł: http://kobietamag.pl/aparaty-ortodontyczne-kiedy-i-dla-kogo/ , jednak zdrowe, proste zęby są o wiele lepszą wizytówką kobiety niż krzywy zgryz...
Dodano: 2013-01-30 12:23:20 Zgłoś nadużycie
irenka1
Pierwsza moja 8 rosla przez pare lat i nie mogla sie przebic-po wyrznieciu sie jej trzeba bylo usunac ,teraz hihih mam 54 lat i wychodz mi druga tez juz jakis czas .Czuje dziaslo gdyboli jak ona probuje sie wyzynac.Niesamowite!jak wydzie pojdw wyrwacpo prostu.
Mieszkam w Niemczech teraz i gdy corce /21 lat/zaczely wychodzic zeby madrosci polecono usunac chirurgicznie by nie bylo problemow.
Moze to i lepiej?
Dodano: 2011-07-17 06:20:22 Zgłoś nadużycie
Klaudia
Mądrość boli, nie ma co... mam póki co jedną ósemkę, kiedy rosła, był okropny ból, później pojawił się jakiś stan zapalny, nie mogłam nic przełknąć; diagnoza: znieczulenie, czyszczenie zęba i antybiotyk. Brrrr, niezbyt miło wspominam ten czas...
Dodano: 2011-07-15 16:57:15 Zgłoś nadużycie
malina82
Mam wszystkie 8-ki. Dawały mi popalić średnio 7 lat. Rosły sobie jedna za drugą z krótkimi przerwami. Ale teraz mam wszystkie i o dziwo zdrowe. Nie było to przyjemne doświadczenie, ale czego się nie znosi...
Dodano: 2011-07-14 23:15:06 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Mam 3, jedna z nich dała mi dwa razy nieźle popalić, ale od kilku lat jest spokój, więc nie usuwam. Czwartą ósemkę czuje pod dziąsłęm, ale nie przebiła sie i chyba juz nigdy jej sie to nie uda.
Dodano: 2011-07-14 22:04:11 Zgłoś nadużycie
nataszkaaaa18
Mam wszystkie ósemki i rzeczywiście nie wiążę się to z przyjemnymi odczuciami ;/ wizyta u dentysty przede mną
Dodano: 2011-07-14 21:59:03 Zgłoś nadużycie
dagmag
Przeszłam z nimi prawdziwą gehennę, a przy okazji wizyt u chirurga szczękowego dorobiłam się HCV
Dodano: 2011-07-14 18:53:00 Zgłoś nadużycie
Audrey
Miałam wyrywaną jedną ósemkę, straszy ból ale miałam już duży ból serca i po prostu musiałam...
Dodano: 2011-07-14 15:18:04 Zgłoś nadużycie
pilusx3
w takim razie wolę nie mieć tych "zębów mądrości" ;D
Dodano: 2011-07-14 15:10:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×