Kobiety bardziej narażone na HIV

Winna temu jest nie tylko matka natura, która zdecydowała o niesprzyjającej pod tym względem anatomii. Niemałą rolę odgrywają tu również społeczne przekonania i stereotypy dotyczące sfery seksu.

Kobiety  bardziej narażone na HIV

Kobiety  bardziej narażone na HIV


HIV w kontaktach seksualnych przenosi się znacznie łatwiej z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę. U kobiet wrażliwa na zakażenie wirusem jest cała błona śluzowa pochwy i szyjki macicy. U mężczyzn wirus ma trudniej, ponieważ obszar równie wrażliwy na zakażenie jest dużo mniejszy – to niewielka obwódka błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej oraz wewnętrzna warstwa pod napletkiem.

Większe prawdopodobieństwo przeniesienia HIV na partnerkę wiąże się również z tym, że zawartość wirusa w męskim nasieniu jest wyższa niż w wydzielinach narządów płciowych kobiety. Co więcej, po stosunku nasienie pozostaje jeszcze przez jakiś czas w kobiecych narządach płciowych i wirus ma wtedy idealne warunki, by przeniknąć przez śluzówkę do organizmu kobiety.

Prezerwatywa to niezbędna ochrona przed chorobami wenerycznymi. Kliknij, by dowiedzieć się więcej!

Nie tylko biologia

Kobiety nierzadko zakażają się od swoich stałych partnerów – najczęściej nieświadomych swojego zakażenia.  
– Podwyższone ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową u kobiet uwarunkowane jest nie tylko anatomią i fizjologią żeńskich narządów płciowych, ale również specyfiką reaktywności seksualnej kobiety – wyjaśnia Wiesław Sokoluk, pedagog i seksuolog.

Prawidłową mechanikę stosunku zapewniają dwie reakcje seksualne: lubrykacja, czyli zwilżenie pochwy i jej akomodacja, a więc dostosowanie do rozmiarów penisa. Niewłaściwa reaktywność seksualna (suchość, zła akomodacja pochwy) przyczynia się do uszkodzeń w błonie śluzowej narządów płciowych kobiety, które ułatwiają przenikanie wirusa do organizmu.

Komu grozi HIV?

Szczególnie dużym ryzykiem zakażenia obarczone są pierwsze stosunki seksualne, kiedy to kobiece narządy płciowe są jeszcze w pełni dojrzałe. Otarcia i uszkodzenia w śluzówce często towarzyszą pierwszym doświadczeniom seksualnym. Zdarza się, że pierwszy i jedyny partner razem z pierwszymi uniesieniami dostarcza partnerce również groźnego wirusa.

Drugą grupą podwyższonego ryzyka są kobiety w okresie menopauzy, u których obniżony poziom hormonów może powodować wysuszenie błony śluzowej i niewystarczającą akomodację pochwy podczas stosunku.

Kliknij tutaj i przekonaj się, dlaczego stosowanie prezerwatywy jest tak ważne!


Łóżkowy savoir-vivre


Kobietom nie sprzyja też… stereotypowe myślenie o intymnych relacjach z mężczyznami, którego efektem jest brak odpowiedniej stymulacji. – Podejmowanie współżycia bez uwzględniania, czy wręcz w opozycji do własnych pragnień, przyzwalanie na zachowanie i pieszczoty nieodpowiadające własnym preferencjom powodują, że zbliżenie może być dla kobiety zbyt mało atrakcyjne, co również zakłóca reaktywność seksualną – zaznacza seksuolog.
Kobiety często mają opory przed mówieniem o swoich potrzebach i preferencjach seksualnych. Nierzadko godzą się – pod wpływem partnera – na współżycie bez zabezpieczenia, ryzykując przy tym własne zdrowie, a nawet życie.

Jak uniknąć zakażenia HIV?

Po pierwsze: poznać fakty i odrzucić mity. Po drugie: wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie. Niezależnie od presji społecznej czy stereotypowych przekonań. W jaki sposób? Nie zgadzać się na zachowania seksualne sprzeczne z własnymi potrzebami oraz na stosunki bez odpowiedniego zabezpieczenia, jakim jest prawidłowo użyta prezerwatywa.  Warto mieć ją zawsze w torebce, tak jak chusteczki higieniczne, gumę do żucia czy plaster.

Kliknij tutaj i dowiedz się, jakie są skutki uprawiania seksu bez zabezpieczenia!

Nie tylko prezerwatywa

Każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku odwiedzić ginekologa i wykonać badanie cytologiczne. Regularne wizyty u lekarza pozwalają na wczesne wykrycie stanów zapalnych i objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową, które zwiększają ryzyko zakażenia HIV.

Jeśli zdarzyło się nam mieć ryzykowne zachowania seksualne lub nie znamy statusu serologicznego  naszych partnerów (a pewność daje tylko prawidłowo wykonany test!) warto dla własnego zdrowia wykonać test w kierunku HIV – jest bezpłatny, anonimowy, a wyniki otrzymamy następnego dnia.


Więcej informacji znajdziesz TUTAJ!

Artykuł powstał w ramach kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej na temat akcji "ABC seksu w obrazkach"


Źródło: Mat. prasowe

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 24.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×