Krew pępowinowa - po co ją pobierać?

Zapewne wiele z Was słyszało o możliwości pobrania i przechowywania krwi pępowinowej dziecka. Jakie są tego korzyści? Zobaczcie!

Krew pępowinowa - po co ją pobierać?

Krew pępowinowa - po co ją pobierać?


Pobieranie krwi pępowinowej staje się coraz popularniejsze. Jest to spowodowane zwiększającą się świadomością społeczeństwa na temat przeszczepu komórek macierzystych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób śmiertelnych. Krew pępowinowa pozostaje w łożysku i pępowinie po narodzeniu. Zawiera ona zarówno elementy krwi, jak też komórki macierzyste podobne do tych, które znajdują się w szpiku kostnym.

Komórki macierzyste to komórki pierwotne, z których powstają wszystkie krwinki. Okazuje się, że mogą powstawać z nich również inne tkanki. Pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Jeżeli doszłoby do choroby rozrostowej krwi typu białaczka, mamy własne komórki, które można rozmnażać i zastosować w leczeniu. Badania z ostatnich lat wskazują, że komórki macierzyste można stosować również w innych schorzeniach, np. neurologicznych, ortopedycznych oraz przy uszkodzeniu lub zwyrodnieniu stawów. Podejrzewamy, że możliwości odtwarzania tkanek na przestrzeni lat będzie coraz więcej - mówi agencji Newseria Lifestyle prof. dr hab. Przemysław Oszukowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Sam proces pobrania jest prosty i bezpieczny dla matki i dziecka. Krew pobiera się po odcięciu pępowiny z naczynia krwionośnego sznura pępowinowego. Z krwi preparuje się komórki macierzyste, które są zamrażane w banku komórek macierzystych i pozostają tam do czasu, kiedy będziemy potrzebowali z nich skorzystać.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zobaczcie filmik:
Źródło: Newseria Lifestyle/ MilionKobiet.pl
Foto: Newseria Lifestyle/Shutterstock
Newseria Lifestyle CMYK-01.jpgDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 26.02.2014 (aktualizacja: 2014-02-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Dobrze, że jest w naszym kraju coraz więcej instytucji, które się tym zajmują: http://www.mamaebaby.pl/bank-komorek-macierzystych/
Dodano: 2016-05-15 13:38:13 Zgłoś nadużycie