Którą antykoncepcję wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji? Skorzystaj z naszych porad i dobierz idealną pigułkę dla siebie!

antykoncepcja

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępnych jest coraz więcej różnych metod antykoncepcji. Dobór tej najbardziej odpowiedniej dla Ciebie nie może być wynikiem nagłego impulsu ani mody. Pamiętaj, że w grę wchodzi Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych metod antykoncepcji. Przeczytaj ich wady i zalety i wybierz tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Tabletka antykoncepcyjna

Według najnowszych badań pigułka antykoncepcyjna jest najczęściej wybieraną formą antykoncepcji przez kobiety. Jej podstawową zaletą jest najwyższa skuteczność w porównaniu do innych form zapobiegania ciąży. Oprócz tego jest bardzo łatwa w stosowaniu. Pozwala uprawiać seks zawsze, kiedy kobieta odczuje na niego ochotę.

Oczywiście tabletki antykoncepcyjne mają również swoje wady. Najważniejsza z nich to konieczność regularnego zażywania pigułki (najlepiej o stałej porze). W przypadku pominięcia jednej lub kilku pigułek istnieje ryzyko zajścia w ciążę (poziom ryzyka jest uzależniony od tygodnia, w którym kobieta zapomniała połknąć tabletkę). Oprócz tego tabletki antykoncepcyjne nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Spirala (wkładka wewnątrzmaciczna)

Podstawową zaletą spirali jest fakt, że zabezpiecza ona przed zajściem w ciążę bez konieczności przyjmowania przez kobietę hormonów. To właśnie one są odpowiedzialne (w niektórych przypadkach) do złego samopoczucia oraz przybierania na wadze. Spirala jest bardzo pewną formą antykoncepcji. Nadaje się idealnie dla kobiet posiadających dzieci oraz karmiących piersią.

Wadą spirali mogą okazać się bolesne i obfite miesiączki. Nie chroni ona również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Chemiczne metody barierowe

Zaliczamy do nich m. in. żele, czopki, kremy, w których znajduje się substancja zabijająca plemniki, prezerwatywy dla mężczyzn i dla kobiet, kapturki dopochwowe oraz gąbeczki antykoncepcyjne. Zaletą tych produktów jest fakt, że są one łatwo dostępne w chwili, kiedy ich potrzebujesz. Nie wymaga regularności, jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych. Wadą tych produktów jest ryzyko uczulenia lub odczuwalne pieczenie w czasie stosowania. Ta forma antykoncepcji nie należy również do bardzo pewnych.

Pigułka "po"


Współżyłaś ze swoim partnerem i zapomniałaś o zabezpieczeniu? A może podczas seksu pękła prezerwatywa? Najskuteczniejszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zażycie tabletki "po". Jej zaletą jest bardzo duża skuteczność, ok 97-99%. Jednak warunkiem jej prawidłowego działania jest zażycie jej w ciągu 48 godzin od współżycia bez zabezpieczenia. Pigułki "po" są dostępne na receptę i może przepisać je jedynie lekarz. Nie mogą one być również stosowane jako podstawowa forma antykoncepcji.
Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Korzystałam z książki "Antykoncepcja - którą metodę powinnam wybrać?"

Silvia Knöpfel, Knut O.K. Hoffmann

Wydawnictwo MedPharm Polska

Przeczytaj również:

Wybielanie dla wrażliwych

Jak stworzyć przyjemny klimat w domu

Zanim posłodzisz
Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 09.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Malibu89
ja używam plastrów antykoncepcyjnych są wygodne nie trzeba pamiętać o nich codziennie i są tak samo dobre jak tabletki
Dodano: 2012-03-11 21:43:38 Zgłoś nadużycie
migotka
Stosuję tabletki anty jasmin i nie narzekam jakoś na razie;)
Dodano: 2012-03-09 12:16:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×