Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Uważasz, że skoro nie jesteś w ciąży, to nie musisz dbać o zawartość kwasu foliowego w organizmie? Nic bardziej mylnego. Zapoznaj się z informacjami na temat jego właściwości.

Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Kwas foliowy nie tylko w ciąży


Wiele kobiet uważa, że jeżeli nie są w ciąży, lub nawet jej nie planują, to nie muszą się starać o prawidłowy poziom kwasu foliowego w swoim organizmie. Nic bardziej mylnego. Jest on znany również pod nazwą witaminy B9 i potrzebujemy go od poczęcia do końca życia.

Po pierwsze kwas foliowy jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz mózgu. Wpływa on na wytwarzanie przez nas serotoniny odpowiedzialnej za spokojny sen, oraz noradrenaliny, która dodaje nam energii życiowej i pobudza do działania.

Jednak kwas foliowy, to nie tylko pomoc dla układu nerwowego, lecz również krwionośnego. Wspomaga produkcję czerwonych krwinek, często się po niego sięga w przypadku leczenia anemii. Bierze udział także w procesie powstawania kwasu żołądkowego, wspomaga pracę żołądka, jelit, wątroby. Jedną z najważniejszych jego zalet jest również fakt, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka macicy.

Witamina B9 niesie pomoc również mężczyznom! Powinni po niego sięgać mężczyźni, którzy razem ze swoimi partnerkami starają się o dziecko, albowiem kwas foliowy poprawia jakość nasienia. Panowie spożywający mniej kwasu foliowego produkują mniej plemników!

Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Kwas foliowy nie tylko w ciąży


Najbardziej bogaty w kwas foliowy jest szpinak, jednak dla tych, którzy nie znoszą go pod żadną postacią istnieją inne warzywa, w których również znajdują się duże pokłady wit. B9. Należą do nich: sałata, kapusta, brukselka, kalafior, czy brokuły. Znajdziemy ją też w wątróbce, soczewicy, czy żółtkach jaj.

Niedobory wit. B9 przytrafiają się kobietom w ciąży, osobom starszym, czy nadpobudliwym dzieciom. Oznaką jest przemęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją, zaburzenia trawienne, jak też zapalenia występujące w jamie ustnej, czy zatrzymanie wzrostu u dzieci. Niedostrzegalnymi gołym okiem objawami jest zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i zahamowanie odbudowy komórek.

Przeciwnikami kwasu foliowego są: stres, alkohol, wysoka temperatura, kofeina, środki antykoncepcyjne, choroby wątroby, natomiast jego wielkim sprzymierzeńcem jest wit. B12, dzięki której dobrze się wchłania, dlatego też powinniśmy je zażywać razem.

Pamiętajcie, że niezależnie od tego, czy jesteście w ciąży, czy nawet jej nie planujecie - kwas foliowy jest nam potrzebny na każdym etapie życia - kobietom i mężczyznom!


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 26.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
zonja
Byłam zaskoczona, że mój gin kazał mojemu mężowi łykać kwas foliowy. Ale chyba rzeczywiście pomógł nam w zajściu w ciążę, bo po 3 już miesiącach starania były rezultaty :)
Dodano: 2014-05-14 19:33:17 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×