Leki za kierownicą

Niektóre tabletki, nawet te dostępne bez recepty, mogą działać podobnie jak alkohol! Gdy je zażyjesz, nie powinnaś już siadać za kółkiem. Sprawdź, jakie lekarstwa pogarszają koordynację ruchową i opóźniają czas reakcji.

Leki za kierownicą

Zanim po raz pierwszy zażyjesz  lek, zawsze przeczytaj dołączoną do niego ulotkę. Znajdziesz w niej informację, czy preparat ma wpływ na prowadzenie samochodu. Problem w tym, że aż 20 proc. kierowców nie przejmuje się ostrzeżeniami dołączonymi do leków. Tłumaczą sobie, że to przestrogi na wyrost. A jednak jeśli zażyjesz pewne środki, stajesz się poważnym zagrożeniem na drodze.

PRZECIWBÓLOWE

Silne leki uśmierzające ból wpływają na pracę mózgu. Powodują pogorszenie refleksu, zawroty głowy i kłopoty z oceną sytuacji. Dlatego jeśli czujesz ból, a wiesz, że będziesz musiała prowadzić auto, sięgnij po tabletki działające łagodniej, np. paracetamol, ibuprofen albo aspirynę.
■ Po tych środkach nie prowadź samochodu: tramadol, tetrazepam, tolperyzon, baclofen.

ANTYGRYPOWE

Gdy jesteś przeziębiona albo masz grypę (i wysoką gorączkę), w ogóle nie powinnaś wychodzić z domu. Wiadomo jednak, jakie są realia. Bierzesz tzw. uderzeniową dawkę dostępnych bez recepty leków przeciwgrypowych i jedziesz do pracy. To może okazać się niebezpieczne. Często stosowane leki przeciw przeziębieniu typu trzy w jednym zawierają zwykle substancję zwalczającą ból i gorączkę, środek na kaszel i środek na katar. Jeżeli weźmiesz ich zbyt dużo, mogą powodować rozszerzenie źrenic i utrudniać właściwe postrzeganie rzeczywistości. Jeśli zatem musisz wsiąść za kierownicę, sięgaj po te leki ostrożnie i nie przekraczaj zalecanej na opakowaniu dawki.
■ Po tych środkach nie prowadź samochodu: pseudoefedryna, dekstrometorfan, kodeina, triprolidyna, deksbromfeniramina.Dodał(a): Ola Wójcik , Wtorek 14.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
hayabusa86
uważajcie też na krople do oczu- powodują brak poczucia odległości, nie wiem od czego to zależy ale czasami tak na mnie działają, a czasami nie.
Dodano: 2011-08-18 16:54:11 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Moja koleżanka miała wypadek spowodowany ponoć przez obniżenie jej uwagi przez leki. Trzeba uważać na leki.
Dodano: 2011-07-17 23:06:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×