Lubisz popołudniowe drzemki? Uważaj- mogą być niebezpieczne!

Mimo że drzemka wydaje się być świetnym sposobem na odzyskanie energii w ciągu dnia, to także groźny dla zdrowia nawyk... Dlaczego lepiej go unikać?

drzemka.jpg

Każdemu z nas zdarza się zdrzemnąć- to doskonały sposób na odzyskanie sił i uzupełnienie niedoboru snu. Czy wiedziałaś jednak, że drzemka powinna trwać nie dłużej niż 30 minut? Dłuższy sen w ciągu dnia może mieć bardzo negatywne skutki. Dlaczego? Jeśli drzemiesz dłużej niż pół godziny, Twój mózg wchodzi w fazę głębokiego snu wolnofalowego. Jeśli przerwiesz drzemkę właśnie w tym momencie, może to spowodować zaburzenia endokrynologiczne. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tokio.


 „Badania wykazały korzystny wpływ krótkich drzemek, trwających mniej niż 30 minut, które pomagają zwiększyć czujność i umiejętności motoryczne. Chodzi tu o drzemki, które kończą się przed nadejściem głębokiego snu wolnofalowego. Wejście w głęboki sen wolnofalowy a następnie niemożność rozpoczęcia normalnego cyklu snu, prowadzi do bezwładności sennej. Czujemy się wtedy oszołomieni i zdezorientowani"- twierdzi główny autor badania, doktor Yamada Tomahide.


Przede wszystkim zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz drzemki? Zauważ, że ostatecznie powoduje ona, że później kładziesz się spać, nie wysypiasz się i następnego dnia znów musisz się zdrzemnąć. Jeżeli masz problem z zaśnięciem czy kilkukrotnym budzeniem się w nocy, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Zaburzenia snu mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem! Koniecznie zwróć uwagę na produkty, które spożywasz przed snem. Pamiętaj, że jeśli nie możesz zrezygnować z drzemki, postaraj się, żeby trwała ona krócej niż pół godziny! 

Zdjęcie: iStock 

Źródło: Wiedzoholik.pl 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 08.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×