Mało sypiasz? Uważaj, zobacz czym może to grozić

Coraz mniej czasu poświęcamy na dobry i wartościowy sen. Czym to może grozić? Okazuje się, że niestety konsekwencje dla naszego zdrowia mogą być całkiem poważne.

Mało sypiasz? Uważaj, zobacz czym może to grozić

Mało sypiasz? Uważaj, zobacz czym może to grozić

Brak odpowiedniej ilości snu dotyczy coraz większej liczby osób. Optymalny czas, który powinniśmy poświęcać na sen to około 8 godzin. Jednak dzisiejszy tryb i tempo życia sprawia, że aż 70 procent osób z krajów rozwiniętych nie wysypia się w prawidłowy sposób. czym może to grozić?

Obniżona koncentracja

Brak odpowiedniej ilości snu powoduje, że w naszym mózgu zwiększa się poziom adenozyny, która odpowiada za zaburzenia procesów poznawczych, czyli zapamiętywania i koncentracji. Oprócz tego, że kolejnego dnia nie potrafimy się wystarczająco skupić na raporcie, który mamy zrobić w pracy, niestety, stwarzamy także poważne niebezpieczeństwo.

Zobacz też: MASZ PROBLEMY ZE SNEM? ZOBACZ DLACZEGO 

Niedospany organizm zapada w tak zwany mikrosen. To chwila, która trwa od 5 do 10 sekund i nad którą nie jesteśmy w stanie zapanować. Wyobraźmy sobie, że taka sytuacja dzieje się kiedy prowadzimy samochód...

 

Otyłość

Kiedy niedosypiamy metabolizm w naszym organizmie znacznie gorzej funkcjonuje. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu greliny i leptyny, a to zwiększa uczucie łaknienia. National Institute of Health obliczył również, że osoby, które cierpią na niedobór snu zjadają aż 500 kalorii więcej niż te, które wysypiają się prawidłowo.

Mało sypiasz? Uważaj, zobacz czym może to grozić

Dobry sen to nie tylko komfort, ale także gwarancja zdrowia

Depresja

Jeśli nie śpimy tyle ile potrzebuje nasz organizm, narażamy się na depresję. Kiedy jesteśmy niewyspani mamy znacznie większą tendencję do odczuwania wahań nastrojów, drażliwości i ogólnego zmęczenia i zniechęcenia. Ryzyko zachorowania na depresję u osób, które mają zaburzony sen jest aż 4 razy większe niż u tych, którzy sypiają bez problemów.

Większa podatność na infekcje

Jeżeli nie dbamy o ilość i jakość naszego snu, nasz organizm nie ma kiedy się regenerować. To prowadzi do tego, że nasza odporność znacznie się osłabia. Znacznie łatwiej złapać więc różne infekcje takie jak przeziębienie, czy grypa. To jednak nie wszystko. Nasz organizm nie tylko znacznie łatwiej podaje się zarazkom, ale także dłużej z nimi walczy i mniej skutecznie, dlatego ryzyko wystąpienia powaznych powikłań znacznie wzrasta.

Zobacz też: FAKTY I MITY NA TEMAT PRZEZIĘBIENIA I GRYPY 

Nowotwór

Naukowcy z Case Western Reserve University w Clevland w USA opublikowali badania, które pokazują, że osoby, które się nie wysypiają zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza jelita grubego. Przeprowadzone przez nich badania wykazują, że osoby, które śpią średnio 6 godzin dziennie zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego aż o 50 procent.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 14.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
zszywacze,spinacze,gumki recepturki i tasma izolacyjna w majtki..to porady dla jakis flejtuchow
Dodano: 2015-01-26 18:44:20 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×