Mięśniaki macicy a życie intymne

Mięśniaki macicy, szczególnie te o zwiększonej objętości, zmieniają anatomię pochwy, wpływając tym samym na jakość życia seksualnego kobiet. Wiele Polek zadaje sobie pytania: czy fakt, że zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy będzie miał wpływ na moje życie intymne?, czy mogę uprawiać seks?. W ramach programu „Między nami kobietami” mówimy o tym, dlaczego mięśniaki macicy wpływają na sferę życia seksualnego.

Mięśniaki macicy a życie intymneMięśniaki macicy a życie intymneDlaczego mięśniaki macicy wpływają na jakość życia intymnego?
Niemal każdy problem zdrowotny wpływa na jakość życia kobiety, także życia intymnego. Do takich problemów zaliczają się również mięśniaki macicy, które występują u 20-40% populacji polskich kobiet , szczególnie w wieku rozrodczym

Dolegliwości towarzyszące mięśniakom  to m.in.:

•    ból podczas współżycia
•    uczucie pełności w jamie brzusznej
•    uczucie ucisku na narządy rodne
•    częstsze oddawanie moczu
•    obfite, przedłużające się krwawienia

Ze względu na to, że dolegliwości wpływają negatywnie na samopoczucie i powodują dyskomfort, kobiety bardzo często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się ich nasilenia.

Jakich chorób najbardziej obawiają się Polki? - przeczytaj koniecznie!

Jak temu zaradzić?

W sytuacji, kiedy podejście do sfery intymnej zmienia się, warto skorzystać z porad specjalisty.
Temat  obaw i psychicznych barier można poruszyć z lekarzem ginekologiem, psychologiem, czy też przyjaciółką. Regularne wizyty u ginekologa, badania USG i szczera rozmowa, na pewno rozwieją wiele wątpliwości. Bardzo ważny jest również świadomy wybór optymalnej metody leczenia mięśniaków macicy.

Lekceważony ból brzucha - sprawdź, co może być przyczyną!

Jeśli macica została usunięta …

Histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy to odrębny problem, wpływający na jakość życia seksualnego kobiet. Większość z nich ma obawy związane z dalszą aktywnością seksualną. W dużej mierze są to obawy bezpodstawne.

Regularnie wykonuj badania ginekologiczne!Źródło: mat.prasowe

Foto: ThinkstockDodał(a): Katarzyna Kowalewska , Piątek 24.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×