Mięśniaki macicy - jak je leczyć?

Słyszycie, że macie mięśniaki macicy i w Waszej głowie kotłuje się wiele pytań o leczenie? Zobaczcie, jak możecie sobie z tym poradzić.

Mięśniaki macicy - jak je leczyć?

Mięśniaki macicy - jak je leczyć?


Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20% - 40% kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15% - 20% przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Regularne badania oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG ginekologicznego pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy) pomimo tego, że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica.

Dzięki nowemu wskazaniu dla leku octan uliprystalu  pacjentki z mięśniakami macicy będą mogły dwa razy dłużej korzystać z nowoczesnych metod leczenia i zwiększyć szanse, aby uchronić się przed zabiegiem chirurgicznym.

Jedną z najnowszych metod leczenia mięśniaków macicy jest farmakoterapia - octan uliprystalu, która została zatwierdzona przez Komisję Europejską do ponownego, trzymiesięcznego zastosowania w leczeniu mięśniaków macicy. Dzięki temu pacjentki będą mogły powtórzyć 3 miesięczną terapię tym preparatem, jeśli zajdzie taka potrzeba (np. powrót objawów choroby). Jest to kluczowa informacja dla pacjentek, u których octan uliprystalu daje efekty, czyli zmniejsza mięśniaki macicy, a przede wszystkim eliminuje objawy choroby. Ponowne leczenie preparatem octan ulipsystalu, czyli skorzystanie z drugiej tury, należy rozpocząć z zachowaniem minimalnego odstępu dwóch miesiączek od zakończeniu pierwszego cyklu leczenia. Co ważne, cykle leczenia należy zawsze rozpoczynać w ciągu pierwszego tygodnia miesiączki. Dzięki nowemu wskazaniu potwierdza się fakt, że  zwiększy się odsetek kobiet, które nie będą musiały korzystać z zabiegów chirurgicznych. To zdecydowany przełom, który pozwala oszczędzić macicę - atrybut będący symbolem kobiecości - mówi prof. Kotarski, Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego  w Lublinie.

Mięśniaki macicy - jak je leczyć?

Mięśniaki macicy - jak je leczyć?


Mięśniaki macicy bez wątpienia są powodem wielu wyrzeczeń kobiet, którym doskwiera ta przypadłość. W końcu rezygnują z uprawiania sportu, ze swoich ulubionych zajęć, mają trudności z koncentracją w pracy. Siedząc przez osiem godzin na krześle, odczuwają dyskomfort, ucisk w okolicy podbrzusza, któremu mogą towarzyszyć nieoczekiwane plamienia. Często odmawiają sobie rodzinnych planów, wyjścia na basen czy spotkania w gronie przyjaciół. A wszystko to rzutuje na ich ogólny stan psychofizyczny.

Współczesne kobiety cierpiące na mięśniaki macicy nie muszą dobrowolnie godzić się na eliminację
z codziennych przyjemności czy obowiązków i dzięki nowym możliwościom terapeutycznym mogą
w pełni cieszyć się życiem. Mięśniaki to nie tylko problem  fizyczny, ale również psychologiczny. Dla większości kobiet największym problemem jest ból i wynikające  z tego ograniczenia np.w sferze intymnej. Udane życie intymne daje  poczucie spełnienia i jest jednym z ważnych elementów budowania bliskości. Dlatego też leczenie farmakologiczne może przywrócić komfort i pozwolić pacjentkom na nowo i w pełni cieszyć się radością życia - mówi dr n. med. Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie.

Zobaczcie także naszą galerię:


Źródło: Mat. prasowe
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 13.05.2014 (aktualizacja: 2014-05-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
lisadowd
Warto skorzystać z naturalnych metod, aby uniknąć https://ziola-na.net/energie/
Dodano: 2017-04-22 16:11:34 Zgłoś nadużycie
Anonim
Kiedyś wysyłano kobiety na operacje, teraz rzeczywiście jest dobra alternatywa, bo mięśniaki można usunąć bezboleśnie, bez znieczulenia i konieczności pobytu w szpitalu - metodą HIFU, tyle że to sporo kosztuje. Jakby ktoś z Was był zainteresowany takim rozwiązaniem, na stronie http://www.nazdrowie.pl/news/hifu-najnowsza-metoda-leczenia-miesniakow znajdziecie więcej informacji na ten temat.
Dodano: 2016-06-13 02:47:45 Zgłoś nadużycie
Anonim
Leczenie operacyjne powinno być ostatecznością, obecnie mięśniaki macicy można usunąć bezinwazyjnie!
Dodano: 2016-06-11 23:32:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×