Mięta dla zdrowia i urody

Mięta to roślina, która jest dobrze znana, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z jej szerokiego zastosowania. Zapoznajcie się z informacjami, które dla Was przygotowałyśmy!

Mięta dla zdrowia i urody

Mięta dla zdrowia i urody

Mięta była znana już w czasach starożytnych. Egipcjanie wkładali ją do grobowców, a Rzymianie i Grecy stosowali jako przyprawę oraz środek odświeżający oddech. W Polsce jest powszechnie znanym zielem, choć rzadziej stosowanym.

Mięta posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Najczęściej używana jest w walce z niestrawnością, wzdęciami i bólami brzucha. Pomaga ona również przy zapaleniu dróg żółciowych. Gdy jesteśmy przeziębieni warto dodać ją do inhalacji parowej, wówczas nasze nozdrza odetkają się i będziemy w stanie lepiej oddychać. Pozytywnie wpływa także na pracę żołądka i właśnie z tej właściwości jest najbardziej znana, ale wiedzcie, że jej walorów jest o wiele więcej.

W czasie nerwowych dni, ziele te znakomicie uspokoi nasz organizm i ciało, a ponadto przeciwdziała bezsenności. Stosowana jest również w walce z migreną czy bólami menstruacyjnymi. Mięta zalecana jest dla kobiet w ciąży, gdyż dobrze wpływa na poranne mdłości, jak też na wzdęcia, jednak trzeba pamiętać by nie przekraczać dwóch szklanek w ciągu dnia. Napar z mięty możemy również stosować na bóle ucha, obrzęki, gdyż wykazuje działanie dezynfekujące i znieczulające.

Mięta dla zdrowia i urody

Mięta dla zdrowia i urody


Mimo upływu czasu mięta, ciągle odgrywa wielką rolę w ziołolecznictwie. Jak widać w przedstawionych wyżej działaniach, mięta to zioło absolutnie podstawowe do każdej domowej apteczki. Jest ona także szeroko stosowana w dermatologii i kosmetyce np. do: maseczek, kremów, balsamów do ciała, żeli - przynoszą chłodzące ukojenie oraz walczą ze stanami zapalnym. Jest również podstawowym składnikiem past i płynów do płukania jamy ustnej, ma działanie odświeżające i bakteriobójcze.

Mięta ma też szerokie zastosowanie w kuchni jako przyprawa o odświeżającym i subtelnym smaku, a dodatkowo ułatwia nam strawienie dania. Osoby, które lubią orzeźwiający i chłodzący smak, mogą wykorzystać dane zioło do zimnych napojów. Herbata miętowa z dodatkiem cytryny lub limonki orzeźwi i ugasi pragnienie w słoneczne dni.

Zacznijmy pomagać swojemu ciału w naturalny sposób, stosując właśnie miętę.Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Ania Twarowska , Piątek 17.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar