Miłość podwyższonego ryzyka

W Polsce każdego dnia średnio 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Liczba zakażeń rośnie także wśród kobiet. Do tej pory przebadało się zaledwie 9% Polaków. Jaki wynik otrzymalibyśmy, gdyby test w kierunki HIV zrobił każdy Polak i każda Polka?

Miłość podwyższonego ryzyka

Miłość podwyższonego ryzyka

Mimo wielu społecznych kampanii edukacyjnych, wiedza o tym jak uniknąć zakażenia, jest wśród Polaków bardzo uboga. Wokół HIV i AIDS narosło wiele mitów, które nadal świetnie funkcjonują w naszym społeczeństwie. Jednym z nich jest przekonanie, że partner czy partnerka bez żadnych objawów, cieszący się świetną formą i zdrowiem, nie ma HIV.
– Mój pierwszy mężczyzna był bardzo atrakcyjny fizycznie, bogaty i wykształcony. Miał żonę i dwoje dzieci, a mi po tym związku został HIV… – opowiada Natalia spod Warszawy. Test zrobiła tylko dlatego, że zaszła w ciążę z obecnym – drugim w swoim życiu partnerem i według obowiązujących procedur lekarz zalecił jej badanie w kierunku HIV.

Profilaktyka to podstawa - sprawdź, jak uniknąć zarażenia chorobami wenerycznymi!

Jak sprawdzić, czy partner jest zdrowy?

– Takiej pewności nie da nam nienaganna prezencja i atrakcyjna sylwetka – podkreśla Alina Dubik, psycholog, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Obecność HIV w organizmie może być niezauważalna nawet przez 8-12 lat. Jedynym sposobem, by przekonać się o zdrowiu partnera, jest wykonanie testu w kierunku HIV.

– Czy to nie przesada? Mój chłopak mówi, że mnie kocha i zapewnia, że nigdy by mnie nie zdradził – protestuje 18-letnia Agnieszka z Grodziska. – W kwestii zdrowia i bezpieczeństwa nie można mówić o przesadzie – mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. – Partner najzwyczajniej w świecie może nie być świadomy swojego zakażenia. Nawet jeden stosunek odbyty w przeszłości z inną kobietą mógł okazać się dla niego pechowy – wyjaśnia.

Specjaliści są zgodni, że najlepiej do punktu testowania udać się z partnerem i wspólnie się przebadać. Nigdy nie możemy być pewni, czy nasz poprzedni partner lub partnerzy byli zdrowi.

A jak wygląda kwestia zachorowalności na AIDS wśród kobiet? Kliknij, żeby się dowiedzieć!

100% pewności w ciągu jednego dnia

W Polsce test w kierunku HIV można wykonać w prywatnych laboratoriach, niektórych przychodniach i szpitalach. Jeśli chcemy go zrobić bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, najlepiej udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Ich listę można znaleźć na www.aids.gov.pl.

Test polega na pobraniu próbki krwi (nie trzeba być na czczo), a wynik najczęściej jest do odebrania następnego dnia pracy Punktu. O dokładne terminy wykonywania testów i wydawania wyników można zapytać w każdym z nich.

Jeśli wynik będzie wątpliwy lub dodatni, powinien zostać potwierdzony dokładniejszym testem Western Blot. Nie każde laboratorium ma możliwość wykonania testu potwierdzenia, dlatego warto o to zapytać jeszcze przed badaniem. – Test Western Blot wykonuje się w każdym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Ponadto w tego rodzaju placówkach pacjent może liczyć na poradę i wsparcie wykwalifikowanego doradcy, który poinformuje dokładnie o przebiegu testu i w razie potrzeby odpowie na wszystkie pytania – zaznacza Katarzyna Sikorska.

Aby wynik testu był wiarygodny, należy wykonać go po upływie 12 tygodni od ostatniej ryzykownej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia (np. od niezabezpieczonego lub niewłaściwie zabezpieczonego stosunku).

Upewnij się, że jesteś zdrowy. Test w kierunku HIV zrobisz bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. W ten sposób przekonasz się również, że nie narażasz na zakażenie swojego partnera.

Adresy punktów znajdziecie TUTAJ, a więcej informacji TUTAJ

Artykuł powstał w ramach kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej na temat akcji "ABC seksu w obrazkach"

Źródło: mat. prasowe

Foto: ThinkStock


Dodał(a): Wiktoria Jakubowska , Środa 17.10.2012 (aktualizacja: 2012-12-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Anonim
robiłam, trzy razy nic trudnego i naprawdę daje spokój ducha, jeżeli ktokolwiek ma w głowie choćby cień że mógł się zakazić powinien potwierdzić to testem ..
Dodano: 2012-10-18 17:02:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×