Moda to nie wszystko

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko efektowny gadżet. Dzięki odpowiednim szkłom możesz mieć zdrowsze oczy, a nawet... uniknąć stłuczki.

Moda to nie wszystko

Zamierzasz kupić nowe okulary przeciwsłoneczne na lato? Zwracaj uwagę nie tylko na oprawki, ale i na soczewki. Najważniejszy w nich jest filtr przeciw UVA i UVB. Okuliści i optometryści (specjaliści od wad wzroku) podkreślają, że same ciemne szkła nie wystarczą. Co prawda sprawiają one, że słońce cię nie razi, ale jednocześnie wystawiają oczy na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego.

W ciemnościach twoja źrenica (tak jak kota) wyraźnie się rozszerza. Przez nią przedostają się UVA i UVB, które przyspieszają starzenie, mogą uszkodzić siatkówkę i doprowadzić do rozwoju zaćmy. Zdrowiej więc chodzić bez okularów niż w ciemnych szkłach bez filtra. Na szczęście prawdopodobieństwo, że na takie trafisz, nie jest zbyt duże. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej nie można sprzedawać okularów, które nie chronią przed promieniowaniem. Na każdych powinien być umieszczony znaczek CE, który informuje, że produkt spełnia normy europejskie. Jeśli robisz zakupy w salonie optycznym czy butiku  z odzieżą albo choćby w supermarkecie – nie natkniesz się na ciemne szkła bez filtra. Jeżeli jednak wybierasz okulary na bazarze – nie masz gwarancji, czy mają one filtr i czy w stu procentach chroni on przed szkodliwymi promieniami. Zdarza się też, że okulary kupione na ulicznym straganie mają moc optyczną, najczęściej tzw. cylindry, które zniekształcają obraz.

Tekst: Iwona KołakowskaDodał(a): Redakcja , Wtorek 10.05.2011 (aktualizacja: 2012-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nocte ebrius
Uwielbiam okulary, nie wyobrażam sobie siedzenia na słońcu bez przeciwsłonecznych, chociaż jak noszę korygujące to niestety nie jest już tak dobrze, bo muszę wybierać.
Dodano: 2011-06-02 15:31:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×