Na jakie choroby cywilizacyjne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że postęp cywilizacyjny oprócz udogodnień niesie za sobą także wiele zagrożeń. Sprawdźcie, jak dbać o swoje zdrowie.

choroby cywilizacyjne

Postępująca degradacja środowiska, stres i siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie i gorsza jakość produktów żywnościowych powodują regularne pogorszenie zdrowia człowieka. Coraz częściej narażeni jesteśmy na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, spożywanie skażonej wody i pokarmów z gleby pełnej toksyn. Żyjąc w pośpiechu ulegamy bombardującym nas fast food‒om, żywności przetworzonej, półproduktom pełnym tłuszczów trans i cukrów prostych.

Naukowcy biją na alarm: Polacy tracą kontakt z naturalnym środowiskiem.  cywilizacyjne co roku zbierają coraz większy plon.

Nie badamy się, zażywamy na własna rękę coraz więcej leków i wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi. Nic bardziej mylnego - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Mieczysław Pasowicz, założyciel Instytutu Medycyny Innowacyjnej prowadzącego Centrum Medyczne IMIcare w Krakowie, zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób cywilizacyjnych. Większość schorzeń i wywołuje następne, potem kolejne. Zachorowanie na jedną chorobę zwiększa ryzyko zapadnięcia na inną. Pęd życia powoduje, że brakuje nam czasu na kluczową dla problemu: profilaktykę i zmianę nawyków żywieniowych oraz właściwy styl życia i regularne badania. Leczenie chorób cywilizacyjnych obarczone jest  kosztami, często do końca życia. Regularne przeglądy zdrowia są w ich przypadku jedynym skutecznym, rozsądnym (i o wiele tańszym) rozwiązaniem. Utrzymanie zdrowia jest czterokrotnie tańsze, niż leczenie chorób, to drugie jest też obarczone ryzykiem, nikt przecież nie da nam gwarancji, że wyzdrowiejemy - mówi prof. Pasowicz.

Na jakie choroby cywilizacyjne powinniśmy zwrócić szczególna uwagę?

Choroby układu krążenia

Są przyczyną śmierci co drugiej osoby w Polsce, to dwa razy więcej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Statystyki są o tyle niepokojące, że schorzenia te są zazwyczaj przewlekłe, wymagające wieloletniego, drogiego leczenia.  Co roku na zawał serca umiera ponad 100 tys. Osób. Nadciśnienie tętnicze stanowi problem 32% dorosłej populacji, szczególnie w dużych miastach. Brak regularnych badań i nieeliminowanie czynników ryzyka to jeden z najważniejszych powodów zatrważających statystyk.

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

- odżywiać się w sposób zdrowy i zbilansowany, zwracać uwagę na pochodzenie produktów,
- nie dopuszczać do nadwagi,
- regularnie uprawiać sport,
- dbać o odpowiednią ilość snu,
- wystrzegać się papierosów i alkoholu,
- systematyczne badać się (poziom cholesterolu, pomiar ciśnienia krwi) i podejmować leczenie           w przypadku pierwszych objawów choroby,
- unikać stresu, który osłabia układ odpornościowy, jest też przyczynkiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

Cukrzyca

Badania dowodzą, że zmieniając swój styl życia na bardziej higieniczny i przestrzegając zdrowej diety, można zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy nawet o połowę.

Zwana cichym zabójcą, rozwija się często bezobjawowo. Cukrzyca jest przewlekłą choroba metaboliczną, spowodowaną niewłaściwym działaniem insuliny lub jej całkowitym brakiem w organizmie. Hormon ten uczestniczy w regulowaniu przemiany materii, jej nieodpowiednia ilość prowadzi do hiperglikemii, to z kolei  do uszkodzenia nerek, wzroku,  nerwów, naczyń krwionośnych.

Co zrobić, by ochronić się przed cukrzycą?

- badać się regularnie w kierunku stężenia cukru we krwi, szczególnie po skończonym 45 roku życia,
- zapobiegać otyłości, która jest najczęstszą przyczyną cukrzycy,
- zmiana diety na bogatą w produkty pełnoziarniste i błonnik, ten bowiem pomaga w utrzymaniu poziomu cukru na odpowiednim poziomie,
- ze swojego menu usunąć słodkie napoje i słodycze,
- ograniczyć spożywanie mięsa do jednej porcji dziennie,
- dbać o rozwój fizyczny, żyć aktywnie.


Nadwaga i otyłość

Szacuje się, że co czwarty Polak cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Jest definiowana jako stan anomalnej akumulacji tłuszczu, niekiedy problem dotyczy także otłuszczania serca, jelit i innych narządów. Po to, żeby pomóc ludziom poznać, czy waga jest prawidłowa, używany jest wskaźnik nazywany Indeksem Masy Ciała (BMI). Jest to relacja między wagą a wzrostem.
BMI jest narzędziem powszechnie stosowanym przez lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia, by określić stan niedowagi, nadwagi i otyłości u dorosłych. Otyłość jest najlepszym przykładem "błędnego koła" chorób cywilizacyjnych

Jak nie dopuścić do otyłości?

- żyć aktywnie, uprawiać sport
- odżywać się zdrowo i racjonalne, unikać cukru, tłuszczów
- w razie utrzymywania się nadwagi, wykonać badania hormonalne

choroby cywilizacyjne

Osteoporoza

Jest schorzeniem charakteryzującym się obniżoną jakością tkanki kostnej. Z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na osteoporozę, szczególnie wśród kobiet po 50-tym roku życia. W związku                      z wydłużeniem się życia, WHO zalicza schorzenie to do głównych chorób cywilizacyjnych.

Aby skutecznie przeciwdziałać osteoporozie, pamiętajmy o: badaniach profilaktycznych w kierunku badania gęstości kości udowej i kręgosłupa, dbajmy o dietę bogatą w wapń, w ilości 1500 mg dziennie, złoty środek na większość chorób cywilizacyjnych - aktywność fizyczna - niech towarzyszy nam codziennie, zrezygnowaniu z palenia papierosów i innych używek.

Nowotwory

Im wyższy poziom ekonomiczny, tym na nowotwory umiera się później. Polska w porównaniu z innymi krajami europejskimi wypada pod tym względem nieco gorzej. Około 40 proc. kobiet i mężczyzn, którzy zmarli na nowotwór, nie ukończyło 65. roku życia.

By uchronić się przed zachorowaniem, podobnie jak w przypadku pozostałych chorób cywilizacyjnych, profilaktyka i właściwa dieta bogata w jarzyny i błonnik, odgrywa kluczowe znaczenie.

Jakie badania zatem należy wykonywać systematycznie?

- mammografię (kobiety po 50 roku życia)
- badanie obecności krwi w kale (po 45 roku życia)
- cytologię (kobiety w ciągu 2 lat od rozpoczęcia życia płciowego)
- badanie palpacyjne prostaty (mężczyźni po 50 roku życia)

POChP-przewlekła obturacyjna choroba płuc

Uporczywy kaszel utrzymujący się do kilku tygodni, częste odksztuszanie, krótki oddech, duszności ‒      to objawy, które często bagatelizujemy, a mogą być początkiem POChP, choroby płuc, która niesie ze sobą ryzyko śmierci. W Polsce z powodu schorzenia lub jego powikłania umiera rocznie około 15 tysięcy ludzi.

Jak się bronić przed zachorowaniem na POChP?

- zagrożeni są głównie palacze, oraz osoby narażone na bierne palenie zatem należy unikać dymu tytoniowego
- mieszkańcy dużych miast narażeni na zadymienie i zapylenie środowiska

Osoby z powyższych grup ryzyka powinny regularnie poddawać się badaniu spirometrycznemu płuc,  celem wczesnego wykrycia choroby

Każda epoka w dziejach ludzkości kojarzy się z chorobami, które dziesiątkowały ludzkość.  Cholera, dżuma, tyfus ‒ odeszły niemal w zapomnienie, dziś jednak  na myśl o nowotworach, zawale serca, udarze mózgu, przebiega nam po plecach dreszcz strachu. Niestety, badania dowodzą, że w związku z postępującym zanieczyszczeniem środowiska, niską jakością żywności, niehigienicznym i stresogennym trybem życia, choroby cywilizacyjne nadal będą zbierać tragiczne żniwo. Musimy zatem przeprogramować nawyki, zmienić myślenie a przede wszystkim dbać o regularną profilaktykę, to najwłaściwsza recepta na długie życie w zdrowiu.


Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Niedziela 01.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Jeżeli chodzi o świadome podejście do swojego zdrowia i tego co nam zagraża polecam zajrzeć na monogen life. Ciekawe info dla zainteresowanych.
Dodano: 2015-02-09 11:05:30 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×