Najbardziej uzależniające substancje na świecie!

Zobacz, jak mogą zniszczyć zdrowie!

iStock_71504767_LARGE.jpg

Stwierdzenie, które substancje należą do najbardziej uzależniających, wcale nie jest łatwe. Każdy człowiek inaczej reaguje na dane używki. Mimo to grupa specjalistów z Royal College of Psychiatrists podjęła się ułożenia szkodliwych substancji w kolejności od najbardziej uzależniających. Pod uwagę wzięli oni stopień szkodliwości dla naszego zdrowia, stopień przyjemności (aktywacji dopaminy w mózgu) oraz objawy, jakie powoduje substancja. Należy przy tym pamiętać, że grupą, która w większym stopniu narażona jest na uzależnienie, są właśnie kobiety. 


1.Heroina. Powoduje wzrost poziomu dopaminy w mózgu nawet o 200%. Potwierdzają to liczne badania przeprowadzone na zwierzętach. Jest to najbardziej niebezpieczny narkotyk- dawka, która powoduje śmierć, jest zaledwie 5 razy większa od “normalnej”. Śmierć w wyniku przedawkowania następuje na skutek spowolnienia oddychania.

2.Kokaina. Poziom dopaminy odpowiedzialnej za poczucie szczęścia, po zażyciu kokainy wzrasta nawet trzykrotnie. Uczucie to jest tak silne, że większość zwierząt, na których przeprowadzano badania, wybierała kokainę zamiast jedzenia, co prowadziło do śmierci!

3.Nikotyna. Nie uzależnia od samego początku i dlatego jest bardzo zgubna. Trudno jest znaleźć osobę, której smakowałby pierwszy papieros. Poczucie przyjemności związane z paleniem mija jednak bardzo szybko, dlatego sięgamy po kolejnego papierosa. Aż 85% palaczy próbujących rzucić palenie samodzielnie, szybko wraca do nałogu.

4.Barbiturany. To nic innego jak składniki leków na bezsenność czy uspokojenie. Mają bardzo negatywne skutki uboczne- blokują część sygnałów docierających do mózgu, co ostatecznie prowadzi do zaniku działania niektórych jego części.

5.Alkohol. Aż 22% osób lubiących regularnie go spożywać, w pewnym momencie popada w uzależnienie. Alkohol wchodzi w reakcję z neuroprzekaźnikami pobudzającymi, spowalniając oddech, rytm serca i myślenie. Wywołuje to uczucie przyjemności i odprężenia…

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 18.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×