Nie możesz spać?

Sprawdź, co jest tego przyczyną. Może cierpisz na jedno z tych zaburzeń snu?

głowne.jpg

Kiedy wreszcie zasnę?

Miałaś ciężką noc? Nie masz pojęcia dlaczego wstajesz bardzo zmęczona?

Przeczytaj o tych zaburzeniach, tylko nie rób tego przed snem.

1. Eksplozja w głowie (EHS) - osoby na to cierpiące budzą się w ciągu jednej godziny  po zaśnięciu przez głośny hałas z ich umysłu. Może to być krzyk lub wystrzał. Niestety naukowcy wciąż nie są pewni co go wywołuje. Warto pójść na konsultację do neurologa.

2. Zespół Kleinego Levina - są to napady żarłoczności i pobudzenia seksualnego występujące naprzemiennie. Przy tym również występuje nadmierna senność. W wielu przypadkach choroba ustępuje, ale zawsze lepiej skonsultować to z lekarzem psychiatrą.

3. Paraliż senny - jest wówczas, gdy nie możesz poruszać rękami, nogami, ani głową, mimo pełnej świadomości. Podczas fazy REM twoje mięśnie są rozluźnione, co ma zapobiegać odgrywaniu zdarzeń sennych. Najczęściej powodem tego zaburzenia jest szybkie osiągnięcie fazy REM przez człowieka, od razu po zetknięciu z poduszką. Jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą spowodować taki stan np.:stres, alkohol, kofeina, czy zaburzenia rytmu snu przy pracy zmianowej  czy po podróży. Nie jest to niebezpieczne i zawsze trwa tylko kilka sekund.

4. Seksomnia (zespół Morfeusza) - polega na niekontrolowanym uprawianiu seksu przez sen. Osoba cierpiąca na to schorzenie może zadowalać swoje pragnienia seksualne samodzielnie, ale również poszukuje partnera do kopulacji. Dochodzi do tego podczas głębokiego snu NREM. Uśpiona jest wówczas świadomość, a ciało pobudzone jest seksualnie. Znane są przypadki, gdzie mężczyźni gwałcili przypadkowe kobiety, wcale o tym nie wiedząc. Osoba, która choruje na seksomnię jest narażona na zakażenia chorobami wenerycznymi czy ciąże nieznanego pochodzenia.

5. Narkolepsja - nadmierna senność w ciągu dnia, która objawia się niespodziewanymi napadami snu.
Może utrzymywać się przez dłuższy czas lub jako krótki sen. Powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza.

6. Lunatyczne podjadanie - osoby na to cierpiące nieświadomie podczas snu zakradają się do kuchni i podjadają smakołyki. Niestety jest to niebezpieczne, ponieważ grozi otyłością.

Warto wiedzieć, co jest przyczyną twojej bezsenności.
Dodał(a): Justyna Nowosielecka , Wtorek 09.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×