Nie poddaj się nowotworowi

Nowotwór coraz częściej atakuje, jednak odpowiednio wcześnie wykryte zmiany możemy pokonać. Świadczą o tym np. historie wielu sławnych osób. Zobaczcie, jak możemy zapobiegać powstawaniu raka i jakie są jego oznaki.

Nie poddaj się nowotworowi

Nie poddaj się nowotworowi


Nowotwór to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w organizmie. Różnią się one swoją budową i funkcją od komórek otaczających. Niektóre osoby należą do tzw. grupy zwiększonego ryzyka, co oznacza, że istnieje u nich większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Może to wynikać z funkcjonowania w środowisku, w którym występują czynniki rakotwórcze, jak również są osoby mające dziedziczne predyspozycje.

Jak najlepiej ograniczać możliwość zachorowania na raka? Po pierwsze warto unikać czynników zwiększających możliwość zachorowania na nowotwór, czyli np. zanieczyszczeń środowiska, dymu tytoniowego, promieniowania jonizującego. Warto też podtrzymywać ogólny stan zdrowia organizmu, gdyż to właśnie wtedy nasze mechanizmy obronne najlepiej działają.

Nie poddaj się nowotworowi
Nie poddaj się nowotworowi

Na jakie oznaki szczególnie powinny zwrócić uwagę kobiety?

Przede wszystkim na wzdęcia, bóle miednicy, podbrzusza, mocne i częste parcie na pęcherz oraz szybkie uczucie sytości, co może być oznaką raka jajnika, a zazwyczaj jest bagatelizowane jako problemy gastryczne.

Bolesne oddawanie moczu, nienaturalne krwawienie międzymiesiączkowe, czy po menopauzie, wydzielina z pochwy, to symptomy oznaczające raka szyjki macicy. Z kolei spadek formy, pogorszenie nastroju, niespodziewany spadek wagi, mocny ból podbrzusza może sygnalizować nowotwór trzustki.

Zarówno zaparcia, jak i biegunki, czy krew w stolcu zazwyczaj są wyjaśniane jako zapalenie jelit, tymczasem może być oznaką nowotworu okrężnicy. Zmiany na skórze, powiększone węzły chłonne pod pachami, to niektóre z oznak nowotworu piersi, który obecnie razem z rakiem szyjki macicy zbiera największe żniwo wśród kobiet. Innymi jego oznakami mogą być upławy z piersi, czy guzki. Wiele w tym względzie zależy od indywidualnych predyspozycji.

Pamiętajcie o stałym kontrolowaniu stanu swojego zdrowia! Mammografia, cytologia, to obowiązkowe badania na liście kobiet!


Zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć gwiazd, które wygrały z nowotworem
Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 05.12.2013 (aktualizacja: 2013-12-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×