Niepłodność i bezpłodność- czym się różnią?

Czy niepłodność przekreśla Twoje marzenia o dziecku?

nieplodnoscbez.jpg

Pary starające się o potomstwo bardzo często mylą bezpłodność z niepłodnością... Tymczasem są to dwa odrębne pojęcia. Jeśli od roku współżyjecie bez stosowania żadnej z metod antykoncepcji, tymczasem Ty nadal nie zachodzisz w ciążę, prawdopodobnie macie do czynienia z niepłodnością (którą można leczyć, wybierając odpowiedni sposób).

Bezplodnosc polega na całkowitej niemożności spłodzenia dziecka. Często wiąże się z mechanicznym uszkodzeniem narządów rozrodczych, przebytymi chorobami, a także genami. Niestety, w tym drugim przypadku lekarze zazwyczaj są bezsilni.

Jak zdiagnozować niepłodność?

Badania powinny być przeprowadzone zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Należy wykonać badanie nasienia, badania hormonalne, a także ocenę rezerwy jajnikowej. Pary cierpiące z powodu niepłodności, zazwyczaj prędzej czy później zostają szczęśliwymi rodzicami. Potrzebna jest zmiana stylu życia, leczenie hormonalne, a niekiedy inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe. U kobiet wyróżnia się niepłodność pierwotną i wtórną. Pierwsza występuje podczas starań o pierwsze dziecko, natomiast niepłodność wtórna może się pojawić nawet po urodzeniu kilkorga dzieci.

Bezpłodność

W Polsce problem ten dotyka ponad 2,5 miliona osób. Bezpłodność u kobiet jest zazwyczaj związana z usunięciem jajników lub macicy. Jeśli chodzi o mężczyzn, niemożność spłodzenia dziecka to wynik choroby zakaźnej lub uszkodzenia nasieniowodu. Zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do bezpłodności u kobiet, bardzo często jesteśmy w stanie powstrzymać, unikając długofalowego stresu, a także dbając o zdrowy styl życia.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 14.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×