Nogi do góry

Na dworze upał, nogi ci puchną, wleczesz je za sobą jak ołowiane kule. Każdy wyjazd to koszmar, bo wysiadasz z samochodu z obolałymi nogami, zaś stopy nie mieszczą się w butach. A kiedy spoglądasz na niebieskie naczynka krwionośne prześwitujące przez skórę... zrezygnowana znowu zakładasz spodnie. Głowa do góry! Są skuteczne sposoby na pajączki i żylaki.

Nogi do góry

W zdrowych żyłach i tętnicach krew krąży swobodnie. Jest wpompowywana przez serce do tętnic i nimi rozprowadzana po ciele. Potem wraca do serca. Ale jest jej trudniej płynąć do góry, ponieważ musi pokonać siłę grawitacji. Jest to jednak możliwe, gdyż jest zasysana przez serce w czasie rozkurczu, oraz dzięki temu, że w żyłach istnieje system zastawek żylnych. Przepuszczają one krew tylko w jednym kierunku – do serca. Jeśli krew chciałaby się cofnąć, zastawki zamykają się automatycznie. Aby dobrze spełniały swą rolę, potrzebne są rytmiczne skurcze mięśni nóg, które jak pompa wypychają krew do góry.  Zdarza się jednak, że zastawki przestają działać prawidłowo i pozwalają krwi się cofać. Zaczyna ona zalegać w żyłach, rozpycha ścianki naczyń i doprowadza do ich uszkodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Większość osób, które mają problemy z żylakami, odziedziczyła tę skłonność po rodzicach. W ich żyłach brakuje zastawek albo nie działają one prawidłowo. Jeśli jednak twoja mama, babcia albo tata mieli żylaki, nie myśl, że zostałaś z góry skazana na chorobę żył! To, czy żylaki się rozwiną, zależy od wielu okoliczności, również od twojego trybu życia.

Jak rozwija się choroba

Żylaki są tylko jednym z etapów – jak mówią lekarze – "przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych". Zaczyna się ona całkiem niewinnie. Najpierw możesz odczuwać pobolewanie i zmęczenie nóg (tzw. ciężkie nogi) po dniu pracy. A pierwszym widocznym objawem są pojawiające się na udach pajączki. To poszerzone naczynia włosowate –mają zwykle kształt miotełek o niebieskosinym lub brunatnoczerwonym kolorze. Kolejnym etapem są obrzęki wokół kostek, później obejmujące też podudzia. Następnie pojawiają się żylaki – niebieskosine wybrzuszenia na nogach. Nie wolno bagatelizować żadnego z tych objawów! Nieleczona choroba żylna prowadzi do poważnych powikłań, między innymi owrzodzeń żylnych lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Kiedy zauważysz pierwsze symptomy choroby, zgłoś się do specjalisty. Zbada on stan twoich żył i powie, jak powinnaś o nie dbać, by  nie dopuścić do rozwoju choroby.

Jak dbać o żyły

Możesz zapobiec rozwojowi choroby żył, jeśli będziesz pomagała nogom wypchnąć krew do serca. Jak najczęściej unoś nogi do góry (to odciąży zastawki) i poruszaj nimi (to uruchomi pompę mięśniową, przyspieszając ruch krwi).

✘ Jeśli w pracy długo siedzisz lub stoisz, staraj się, żeby twoje nogi były w ruchu. Kiedy siedzisz – poruszaj stopami i nie siadaj z nogą założoną na nogę. Jeśli stoisz, kołysz się, przenoś ciężar ciała z palców na pięty i odwrotnie, maszeruj w miejscu.
✘ Gdy odpoczywasz na siedząco, ułóż nogi wyżej, aby stopy były  uniesione wyżej niż serce.
✘ Podczas snu podłóż coś pod  nogi, tak aby znajdowały się na tym samym poziomie, co serce.  
✘ Codziennie gimnastykuj nogi, wykonuj nożyce i rowerki.
✘ Przynajmniej raz w tygodniu ruszaj się – sporty wzmacniające żyły to: bieganie, jazda na rowerze, pływanie.
✘ Kiedy to możliwe, ubieraj się w luźne ubrania i noś wygodne buty. 



Dodał(a): Ola Wójcik , Piątek 15.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
A rajstopy na żylaki? Myślicie, że coś takiego może chociaż odrobinę pomóc, czy raczej takiej opcji nie ma?
Dodano: 2018-03-15 01:45:56 Zgłoś nadużycie
pilusx3
własnie, znajome zawsze przestrzegają mnie przed zakładaniem nogi na nogę ;)
Dodano: 2011-07-15 23:29:38 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Ja nie mam czasu leżeć i odpoczywać :(((
Dodano: 2011-07-15 15:47:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×