Nos - delikatna konstrukcja

Niby drobnostka, mała kosteczka ukryta gdzieś w środku nosa. O tym, jak ważna jest przegroda nosowa, możesz się przekonać, gdy jej skrzywienie utrudnia ci oddychanie, a w efekcie wysusza gardło i przyczynia się do częstych infekcji.

Nos - delikatna konstrukcja

Centralny punkt twojej twarzy? Oczywiście, nos! Zbudowany jest z chrząstki i kości. Kości tworzą jego grzbiet. Chrząstka formuje czubek – a także przegrodę, czyli tę część, która dzieli wnętrze na dwie dziurki. Kiedy przegroda jest prosta, możesz swobodnie oddychać przez nos. Powietrze powinno dostawać się do organizmu właśnie tą drogą, bowiem tylko wtedy jest odpowiednio przygotowywane. Najpierw maleńkie włoski wyściełające wnętrze nosa wyłapują z wdychanego powietrza wszelkie pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie powietrze przechodzi dalej – do zatok, gdzie zostaje ogrzane i nawilżone. Dopiero po takiej obróbce jest dobrze tolerowane przez organizm.

Dlaczego powstaje krzywizna

Niestety, większość ludzi ma przegrodę mniej lub bardziej skrzywioną, w dodatku występują na niej tzw. ostrogi czy kolce, czyli nierówności powierzchni. Czasem skrzywiona jest chrząstka, czasem część kostna. Zdarza się też, że chrząstka jest wywichnięta. Powszechność problemów z przegrodą wynika z faktu, że do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie albo nawet przy porodzie. Małe dzieci łamią sobie lub znacznie wyginają przegrodę podczas upadków – a te nie należą do rzadkości. Gdy dochodzi do urazu nosa, rodzice zwykle tamują krwawienie i więcej nie zawracają sobie sprawą głowy. Niestety, z czasem, gdy dziecko rośnie, skrzywienie się pogłębia i zaczyna powodować trudności z oddychaniem. Wiele dzieci rodzi się ze skrzywioną przegrodą. Jest to częsta wada rozwojowa, która polega na tym, że część kostna i chrzęstna rosną w innym tempie. W efekcie część chrzęstna ulega przerostowi i aby się w nosie pomieścić, musi przybrać niewłaściwy kształt. Najczęściej jest to kształt litery S lub C.

Skrzywienie przegrody, na szczęście, nie u wszystkich daje o sobie znać. A jeśli już daje, to na początku dolegliwości mogą wyglądać bardzo niewinnie. Zwykle na początku pojawiają się kłopoty z oddychaniem przez nos. Oddychasz więc przez usta, a to ma negatywne konsekwencje. Mogą to być np. nawracające bóle głowy, chrapanie w nocy, bezdech senny, wysuszenie śluzówki gardła, a w związku z tym częstsze infekcje, stany zapalne górnych dróg oddechowych, nieżyty zatok, upośledzenie węchu, a nawet problemy z zębami. Okazuje się bowiem, że gdy często masz otwarte usta przy oddychaniu, wysycha ich wnętrze, a nieomywane śliną zęby są bardziej narażone na działanie próchniczych bakterii. Skrzywiona przegroda może powodować też nawracające choroby kanałów łzowych, krwawienia z nosa, nasilone zmiany alergiczne błony śluzowej. Może także zniekształcać mowę. Zdarza się również, że gdy jest znacznie skrzywiona, wpływa na wygląd nosa, a przez to na wyraz całej twarzy. Dlatego jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, skonsultuj się z laryngologiem.

Drogi oddechowe na badaniach

Niestety, tego, czy przegroda jest krzywa, nie widać gołym okiem. Nie wystarczy zajrzeć w głąb nosa, by stwierdzić, jaki ma kształt. Jest tu konieczne badanie zwane endoskopią. Polega ono na obejrzeniu wnętrza nosa za pomocą wziernika połączonego z kamerą. Jeśli wynik badania nie jest jednoznaczny lub lekarz chce ocenić, w jakim stopniu skrzywienie przegrody wpływa na oddychanie, może zalecić badanie zwane rynomanometrią. W jego trakcie laryngolog mierzy ilość powietrza przepływającego przez każdą dziurkę z osobna. Jednak najbardziej precyzyjną metodą badania jest tomografia komputerowa. Dzięki niej lekarz dostaje trójwymiarowy obraz całych górnych dróg oddechowych. Po badaniach laryngolog decyduje, czy konieczne jest skorygowanie przegrody, czy też nie.

Jak szybko postawić ją do pionu

Jeszcze do niedawna korekta skrzywionej przegrody nosowej wiązała się z długą, inwazyjną operacją. Polegała na złamaniu chrząstki, a następnie ustawieniu jej we właściwej pozycji. W efekcie pojawiała się rozległa, bolesna opuchlizna (tzw. twarz boksera). Ponadto poza specjalnymi wkładkami, które podtrzymywały kość niczym rusztowanie, do nosa wkładane były tamponady, tamujące krwawienie, które musiały być wymieniane co kilka godzin. Ponieważ techniki operacyjne nie gwarantowały precyzji, nie zawsze osiągane były zadowalające rezultaty. Często zdarzały się też powikłania miejscowe i ogólne, np. infekcje, stany zapalne, oraz pooperacyjne, takie jak krwiaki czy przerwanie przegrody. Sporadycznie zdarzała się również okresowa utrata węchu.

Dziś ryzyko takich powikłań jest minimalne. Leczenie określane jest jako wyjątkowo bezpieczne i wygląda zupełnie inaczej. Dzięki nowoczesnym metodom przegroda nosowa korygowana jest krótkim mało inwazyjnym zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa on 30-60 minut, a ty jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu. Zamiast tamponad stosowane są opatrunki żelowe, które samoistnie się wchłaniają i wspomagają proces gojenia. Nie ma też konieczności bolesnego zdejmowania szwów. W niespełna trzy dni po wyjściu ze szpitala wracasz do codziennej aktywności. Jak zapewniają laryngolodzy i osoby, które poddały się korekcji przegrody, komfort życia po zabiegu bardzo się poprawia. Ustępuje też skłonność do częstych infekcji. Swobodny przepływ powietrza przez jamy nosa i zatoki wymiata drobnoustroje oraz utrudnia im rozwój.
Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Piątek 04.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
JuliannaTrzeciak
Musiałam zainteresować się tematem operacji nosa i znalazłam trochę informacji. Może się komuś przyda http://ewa-olszewska.pl/oferta/operacje-nosa
Dodano: 2015-12-14 14:32:24 Zgłoś nadużycie
Asziwanuhi
eh ja nie za fajnie wspominam prostowanie przegrody nosowej
Dodano: 2011-11-04 20:19:18 Zgłoś nadużycie
rendus
Warto wiedzieć...
Dodano: 2011-11-04 10:09:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×