Nosisz kolczyk w języku? Sprawdź, czym to może grozić

Kolczyk w języku to modna ozdoba ciała szczególnie wśród młodzieży. Warto jednak wiedzieć, jak może wpływać na stan naszego zdrowia.

Nosisz koczyk w języku? Sprawdź, czym to może grozić

W Kanadzie przeprowadzono badania wśród osób, które mają kolczyk w języku. Kierował nimi dr Liran Levin z University of Alberta. Wyniki pokazały, że ta ozdoba może powodować złamania zębów, uszkodzenia dziąseł, nerwów, a także krwotoki i zakażenia. 

Według badań dr Levina, bawienie się kolczykiem skutkuje podrażnieniem dziąseł, a nawet może doprowadzić do utraty kości. Co więcej, doktor twierdzi, że kiedy śpimy i zaciskamy zęby, piercing może powodować nieprawidłową pracę układu oddechowego.

Co dokładnie wykazało badanie?

- 51,9% badanych skarżyło się na obrzęki w jamie ustnej;

- 45,5% badanych skarżyło się na krwawienie dziąseł;

- 14% badanych miało złamane zęby, albo mocno podrażnione

Wiele osób słysząc takie wyniki, może się przerazić. Zapewne część stwierdzi, że noszenie kolczyka w języku nie jest warte aż takich cierpień. Jednak te osoby, które mimo wszystko chcą nadal mieć piercing w języku, powinny zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę.

Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan swojej jamy ustnej u stomatologa, pamiętać o płukaniu ust płynem do płukania albo szałwią.

Zobaczcie także: Gorset piercing - jak wam się podoba?

Jeżeli przekłucie języka dopiero przed wami, pamiętajcie aby udać się do sprawdzonego i zaufanego salonu, gdzie wykonają zabieg, a także poproście o dokładną instrukcję, jak po zabiegu należy postępować, aby rana szybko się zagoiła.
Zobaczcie także:Źródło: DailyMail
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 06.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar