O mały włos

Wąsik, włosy na szyi, brodzie, brzuchu, plecach to dla wielu z nas wstydliwy problem. Sama depilacja nie wystarczy. Należy sprawdzić, czy nie oznacza on choroby.

O mały włos

Pewnie pamiętasz fragment komedii "Moje wielkie greckie wesele", kiedy to Greczynki z rodziny panny młodej
tuż przed ślubem głównej bohaterki wzajemnie wyrywają sobie pęsetą włosy z brody i policzków. Przerysowana scena filmowa przestaje bawić, jeśli codziennie podczas nakładania makijażu dostrzegasz ciemne włoski na własnej szyi czy brodzie lub jeśli wąsik nad górną wargą przyciąga wzrok twoich rozmówców. Zastanawiasz się, czy to normalne, czy to może objaw jakiejś choroby i powinnaś się leczyć. Najlepiej, by stwierdził to lekarz.

Jeśli masz południowy typ urody: śniadą cerę, gęste ciemne włosy, lub niektórzy członkowie twojej rodziny są mocniej owłosieni, prawdopodobnie tę skłonność masz w genach i pozostanie ona kwestią kosmetyczną, z którą możesz uporać się sama. Natomiast jeśli jesteś blondynką o jasnej cerze, a włosy rosną ci na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, powodem mogą być zaburzenia hormonalne. Hirsutyzm, czyli występowanie owłosienia typu męskiego u kobiet, jest częstym objawem zaburzeń układu hormonalnego lub efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, czasami towarzyszy schorzeniom ogólnoustrojowym.

Gdy hormony szaleją

Na ogół hirsutyzm to skutek nadmiernego wydzielania hormonów męskich. Przyczyny mogą być rozmaite: choroby jajników (np. zespół wielotorbielowatych jajników), nadnerczy (np. późny zespół nadnerczowo-płciowy) lub przysadki mózgowej (np. hiperprolaktynemia i gruczolaki). Przysadka mózgowa to hormonalne centrum dowodzenia w organizmie, a nadnercza i jajniki to dwie ważne bazy, z którymi się porozumiewa. Jakiekolwiek schorzenie jednego z tych organów czy nieprawidłowa ingerencja lekami hormonalnymi w ich pracę zakłócają komunikację między nimi. Efekt? Gruczoły zaczynają wytwarzać zbyt mało lub zbyt dużo hormonów i cały skomplikowany system się rozregulowuje.

Cykle miesięczne stają się bezowulacyjne, proporcje między hormonami zaburzają się (przejściowo lub na stałe) i oprócz niemożności zajścia w ciążę pojawia się nadmierne owłosienie. Organizm kobiety przy prawidłowej pracy jajników wytwarza androgeny (m.in. testosteron) potrzebne do syntetyzowania w jajnikach hormonów żeńskich – estrogenów. Od estrogenów zależy m.in. występowanie owulacji i zajście w ciążę. Brak owulacji sprawia, że androgeny są niezagospodarowane i mogą nabroić.

Inni winowajcy

Hirsutyzm może być także efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. anabolików, glikokortykosteroidów, długotrwałego stosowania środków przeciwzapalnych i nadciśnieniowych. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w twoim przypadku, idź do lekarza. Kolejna przyczyna to niezdrowe odżywianie i choroby metaboliczne powodujące otyłość lub niedowagę – zakłócają prawidłowe działanie hormonów i mogą doprowadzić do nadmiernego owłosienia. Zatem jeśli się głodzisz, przez długi czas stosujesz dietę bez nadzoru lekarza, to nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.

Ma to wpływ na hormony i cykl miesiączkowy. Zarówno u anorektyczek, jak i u bardzo otyłych kobiet miesiączki są nieregularne lub zanikają i wtedy pojawiają się niechciane włosy. Czasami, choć niezwykle rzadko, za nadmierne owłosienie odpowiadają niektóre nowotwory złośliwe. Mają one zdolność do produkowania hormonów identycznych z wytwarzanymi przez właściwe gruczoły dokrewne, przez co w organizmie pojawia się więcej powodujących owłosienie androgenów.


Dodał(a): Małgosia Herman , Czwartek 10.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Sniezka
Zdecydowanie laser - będziesz miała na dłużej spokój. W Vici Clinic na ul. św. Sebastiana w Krakowie zabiegi wykonuje przemiła pani Kasia. Mają teraz letnią promocję na zabiegi laserem :)
Dodano: 2017-07-30 16:36:08 Zgłoś nadużycie
Lighter
tytuł artykułu powinien brzmieć o mały wąs ;)
Dodano: 2013-03-19 13:12:01 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×