Objawy wirusa HPV

Często słyszymy o potrzebie badań i ochronie przed wirusem HPV. Jednak jaka jest nasza wiedza na jego temat i czy wiemy, jak objawia się zakażenie?

Objawy wirusa HPV

Objawy wirusa HPV


Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechnionym wirusem występującym w ponad stu odmianach. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

Objawy zakażenia wirusem HPV:

Większość zakażeń tym wirusem ustępuje samoistnie dzięki układowi immunologicznemu organizmu. Jednak zakażenie wirusami tzw. "wysokiego ryzyka" (HPV 16, 18, 31, 45) mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. W=Odmiany "niskiego ryzyka" odpowiadają za powstawanie brodawek w okolicy narządów płciowych. Zakażenie tymi niebezpiecznymi odmianami może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.
Dzięki badaniom cytologicznym możemy zidentyfikować zmiany powodowane przez wirusy HPV.
Jeżeli zarazimy się wirusem HPV możemy nie odczuwać żadnych objawów, jednak gdy zaobserwujemy u siebie brodawki płciowe, stan zapalny pochwy i cewki moczowej oraz jeżeli wynik naszego badania cytologicznego będzie nieprawidłowy lub nasz partner ma objawy wskazujące na zakażenie HPV powinnyśmy się zgłosić do lekarza!

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Swędząca skóra po basenie

Dlaczego bolą plecy?

Tarczyca w depresji


Dodał(a): Katarzyna Kowalewska , Czwartek 09.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
milita
jest na t szczepionka, ale zdania są różne o niej
Dodano: 2013-04-01 15:13:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×