Operacja przepuklina

Mamy na ciele miejsca, w których lubią pojawiać się guzki. Zwykle po wysiłku fizycznym lub… kichnięciu. Ale nie trzeba z ich powodu wpadać w panikę.

przepuklina

Miejsca, w których duże naczynia krwionośne, nerwy i inne struktury przechodzą z jednego obszaru ciała do drugiego, mają na ogół naturalnie słabszą konstrukcję i wytrzymałość. Takimi słabymi punktami są np. pępek oraz okolice uda i pachwiny, gdzie mięśnie łączą się z kośćmi. Właśnie tam zazwyczaj powstają przepukliny.

Zaczyna się od wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kaszlu, śmiechu, dźwigania ciężkiego przedmiotu albo parcia na stolec. Siła tego ciśnienia wypycha fragmenty narządów z okolicy, w której się znajdują (najczęściej są to organy jamy brzusznej, np. jelita), do miejsc, gdzie normalnie nie powinno ich być (np. do pachwiny). Napierają one na błonę jamy brzusznej, która w efekcie tworzy worek przepuklinowy. Przez dziurę w osłabionych tkankach, zwaną wrotami przepukliny, worek przepuklinowy (wraz z fragmentami narządów) wydostaje się poza "swój rejon". Na ciele pojawia się widoczna i namacalna wypukłość. Mimo że przepukliny zwykle nie zagrażają życiu, należy je leczyć. Mogą bowiem uwięznąć np. w pachwinie i spowodować poważny w skutkach stan zapalny.

Sama nie zniknie

Czasami przepuklinę można wmasować z powrotem do jamy brzusznej. Ale jedynym skutecznym sposobem, aby usunąć ją na stałe, jest operacja chirurgiczna – tradycyjna lub laparoskopowa. Chirurg podciąga worek przepuklinowy i umieszcza narządy we właściwym miejscu. Następnie wzmacnia osłabione fragmenty powłok brzusznych – przyciąga do siebie mięśnie i więzadła mocnymi szwami, tak by "zacerować" wrota przepukliny. Inna metoda, beznapięciowa, polega na wszyciu w nie specjalnej siatki z tworzywa sztucznego.

1. Wypukłość w pachwinie

To najczęstszy rodzaj przepukliny. Stanowi 70 proc. wszystkich przypadków. Do jej powstania przyczynia się osłabienie siły mięśni i otaczających je powięzi (błon) w okolicy pachwin. Zwykle proces ten nasila się wraz z wiekiem. Skłonność do przepuklin może też wynikać z wrodzonego defektu tkanki łącznej.

◗ Jak się objawia: Czasem po wysiłku fizycznym możesz odczuwać lekki ból, uczucie napięcia i dyskomfort w pachwinie. Często od razu pojawia się widoczna wypukłość o stałej wielkości lub powiększająca się np. podczas kaszlu.

◗ Sposób leczenia: Najczęściej chirurg „zacerowuje” ubytek za pomocą łaty z siatki z tworzywa sztucznego, tak by worek przepuklinowy nie miał się jak wydostać. Skuteczność zabiegu sięga 99 proc. Ale od niedawna przepukliny pachwinowe można operować metodą laparoskopową.

2. Zmiana pod mostkiem

W linii środkowej ciała, pomiędzy pępkiem a mostkiem, jest tzw. kresa biała, gdzie łączą się naczynia, nerwy i mięśnie. W tym miejscu, najczęściej u osób otyłych, tworzą się przepukliny.

◗ Jak się objawia: Symptomy zależą od wielkości worka przepuklinowego, który może być mały albo duży i zawierać fragmenty jelita. Zdarza się, że powoduje ostre dolegliwości, takie jak bóle brzucha, zgaga, imitujące choroby przewodu pokarmowego. Dlatego zanim lekarz postawi ostateczną diagnozę, musi wyeliminować wrzody żołądka lub dwunastnicy czy choroby trzustki.

◗ Sposób leczenia: Małe zmiany zamyka się, zszywając tkanki wokół miejsca, przez które wydostał się worek przepuklinowy. Jeśli zmiany są bardzo duże lub tkanki przy wrotach przepukliny są mocno zniszczone, chirurg musi wszczepić siatkę ze sztucznego materiału.


Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Środa 15.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×