Oregano - dlaczego jest tak cenne dla Twojego zdrowia?

Oregano świetnie pasuje do wakacyjnych potraw, a do tego ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlaczego warto sięgać po tę przyprawę jak najczęściej?

fofofofofofoof.jpg

Oregano to doskonały dodatek do pizzy czy sałatek z pomidorami. Jego intensywny posmak potrafi wydobyć z dań to, co najlepsze. Jednak to nie tylko wspaniała przyprawa, ale także składnik, którego powinnaś używać jak najczęściej w celach zdrowotnych. Oto 5 cennych właściwości aromatycznego zioła:

Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym

Oregano zawiera dużą ilość składników fenolowych, przez co skutecznie chroni przed cukrzycą, nowotworem i chorobami serca. W przyprawie znajduje się również karwkrol- przeciwutleniacz, który blokuje powstawanie amin heterocyklicznych (które odpowiadają za powstawanie nowotworu w organizmie).

Działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne

Olejek sporządzany ze świeżych liści oregano skutecznie działa na grzyby i bakterie. Wystarczy, że posmarujesz zakażone miejsce odrobiną mieszanki. Regularne spożywanie olejku buduje odporność i równowagę organizmu. 

Poprawa trawienia

Mimo że olejek z oregano jest bardzo intensywny, warto wypróbować go podczas problemów trawiennych. Oregano zwiększa ilość wydzielanej śliny, co usprawnia proces trawienia pokarmów. Przyprawę stosuje się w leczeniu zespołu jelita drażliwego.  

Środek na uspokojenie 

Oregano stosowane jest w lecznictwie psychiatrycznym- jego liście mają podobne działanie do melisy. Roślina doskonale sprawdza się w leczeniu histerii, nerwicy czy choroby dwubiegunowej.  

Lekarstwo na ból zęba

Mimo że w naszym kraju nie spotyka się dentystów przepisujących swoim pacjentom oregano, w Rosji tak zwane "masło chmielewoje" stosuje się bardzo często! Działa łagodząco na nabrzmiałe miejsce i zapobiega zakażeniom Olejek z oregano możesz również znaleźć w składzie wielu maści przeciwbólowych.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 21.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×