Oswojona torbiel

Nie zawsze, gdy usłyszysz, że masz "coś" w piersi, musisz się denerwować. Zwykle to "coś" to tylko torbiel. Zmiany te rzadko są groźne i często ulegają samowyleczeniu. Ale trzeba je kontrolować.

Oswojona torbiel

Pojawiają się zwykle nagle, zarówno u kobiet przed trzydziestką, jak i u starszych –czterdziesto- czy pięćdziesięcioletnich. Są problemem co drugiej z nas. Zwykle przy regularnym badaniu możesz sama wyczuć w piersi ruchome zgrubienia, ale czasem zmianę wychwytuje dopiero lekarz. Czym właściwie są torbiele? Można porównać je do baloników wypełnionych płynem. Torbiele przybierają regularne kształty, mogą "wędrować", "rosnąć" albo "maleć" w zależności od fazy cyklu miesięcznego, występować w jednej albo w obu piersiach. Niektóre z nich są niewielkie (o średnicy ok. 0,5 cm), inne – duże (ich średnica dochodzi do 5 cm). Większość z nich nie daje żadnych dolegliwości. Są jednak i takie, które powodują ból czy obrzęk, a także wzmożoną tkliwość piersi, zwłaszcza tuż przed miesiączką. Winę za tego typu zaburzenia najczęściej ponosi twój rozregulowany układ hormonalny.

Od badania do rozpoznania

Jeśli badając co miesiąc swoje piersi, czymś się zaniepokoisz, natychmiast udaj się po poradę do ginekologa. Lekarz dokładnie je obejrzy, sprawdzi ich kształt, wielkość. Oceni kolor skóry, wygląd brodawki, a na końcu zbada dłońmi cały gruczoł. Najlepszy do badania piersi jest czas pomiędzy 7. a 10. dniem cyklu. Jeśli lekarz wyczuje jakiekolwiek zmiany, skieruje cię na dalszą diagnostykę: USG lub/i mammografię. Wybór metody diagnostycznej zależeć będzie od tego, w jaki sposób zbudowana jest pierś. Jeśli twój biust w znacznej mierze składa się z tkanki gruczołowej – zostaniesz skierowana na USG. Gdy natomiast przeważa tkanka tłuszczowa – na mammografię. Zwykle jest tak, że pierś młodej kobiety jest wypełniona większą ilością tkanki gruczołowej, dlatego też ultrasonografia (USG) sutka polecana jest osobom poniżej 35.-40. roku życia. Dzięki temu badaniu lekarz może zobaczyć twoje piersi od wewnątrz na monitorze komputera i sprawdzić, czy zmiany, jakie się w nich pojawiły, są torbielami, czy nie. Najlepiej, gdy na takie badania zgłosisz się między 5. a 10. dniem cyklu.

Druga z metod – mammografia – zalecana jest kobietom dojrzalszym, zwykle tym, które ukończyły 40 lat. Wraz z wiekiem przybywa bowiem w piersiach tkanki tłuszczowej, która utrudnia otrzymanie prawidłowego obrazu w badaniu USG. Dzięki mammografii możliwe jest wykrycie maleńkich guzków niewyczuwalnych w trakcie badania dłońmi. Najlepiej wybierz się na to badanie około 10. dnia cyklu. Jeśli wynik USG lub mammografii jest niepewny albo wskazuje na zmiany typu nowotworowego, trzeba wykonać biopsję cienkoigłową. Polega ona na pobraniu strzykawką tkanki znajdującej się w guzku. Zawartość strzykawki zostanie dokładnie przebadana. Ginekolog może zalecić ci również badanie poziomu stężenia najważniejszych żeńskich hormonów: estradiolu, progesteronu, prolaktyny, luteotropiny, follikulostymuliny oraz hormonów tarczycy.

Podejrzany guzek

Dzięki prawidłowo wykonanej diagnostyce lekarz będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, co dzieje się w twoich piersiach. Gdy okaże się, że masz torbiel, nie powinnaś się denerwować. Taka zmiana zwykle nie jest groźna.

Zachowaj jednak czujność i kontroluj się u lekarza raz na 2-3 miesiące, jeśli:

• w trakcie biopsji cienkoigłowej płyn, który pobrał lekarz, był podbarwiony krwią;

• torbiele wypełniają twoje piersi tak gęsto, że trudno odróżnić chorą tkankę od zdrowej – takie zmiany wskazują, że masz wielotorbielowatość.  

W obu tych wypadkach istnieje pewne ryzyko, że za jakiś czas torbiel zmieni się w nowotwór. Na szczęście problem ten dotyczy jedynie kilku procent pacjentek.

Znikający problem

Jeśli wykryte u ciebie zmiany mają postać drobnych pojedynczych torbieli, lekarz zaleci jedynie ich regularną kontrolę raz na pół roku. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że problemy same znikną. W trakcie każdej wizyty ginekolog zbada ci piersi, a następnie zaleci wykonanie USG lub mammografii. Jeśli w wynikach tych badań nie znajdzie nic niepokojącego, poprosi cię o ponowne przyjście za 6 miesięcy. Kiedy torbiele znikną samoistnie, możesz czuć się wyleczona. Nie zapominaj jednak o samokontroli piersi – zdarza się bowiem, że zmiany te pojawiają się ponownie. Problem torbieli definitywnie rozwiązuje menopauza. Wygaśnięcie miesiączki i związane z tym przestrojenie hormonalne organizmu sprawia, że gruczoł piersiowy się wycisza. Wyjątek stanowią kobiety przyjmujące hormonalną terapię zastępczą.

Jak odróżnić torbiele od nowotworów

Torbiele:

- kształt: regularne, okrągłe, zwykle miękkie, przesuwają się pod wpływem dotyku

- wielkość: różna, mogą się powiększać albo zmniejszać w zależności od fazy cyklu, a nawet całkowicie samoistnie znikać

- dolegliwości: mogą sprawiać ból, który narasta tuż przed zbliżającym się okresem

Guzy złośliwe:

- kształt: nieregularne, twarde, zazwyczaj nieruchome

- wielkość: różna, nie zależy od dnia cyklu miesięcznego

- dolegliwości: rzadko wywołują ból


Tekst: Marzena Sygut
Konsultacja: lek. med. Mirosław Rajtar, ginekolog-położnik

Przeczytaj również:

Dni Konsultacji Stomatologicznych

Podglądanie bez ryzyka

Spokojnie, to tylko nadżerka

Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 12.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
to bardzo ważne
Dodano: 2011-10-12 18:03:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×