Owoc dnia: jeżyna

Zapewne każda z nas spotkała się z jeżyną. Zdarza się, że niektórzy mylą ją z maliną. Ta wydawałoby się pospolita ze względu na swoje występowanie roślina posiada wiele właściwości.

Owoc dnia: jeżyna

Owoc dnia: jeżyna


Jeżyna jest kojarzona z rośliną dziko rosnącą. Swymi owocami przypomina malinę, jednak mają one barwę ciemnofioletową, lub czarną.

W owocach jeżyny znajdziemy: wit. C, B, E, K, prowitaminę A, cukry, pektyny, związki mineralne, kwasy organiczne, błonnik.

Jeżyny są wykorzystywane w wielu sferach.
Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy stosuje się je w profilaktyce antynowotworowej, również bardzo dobrze wspomagają pracę układu krążenia.

W skutek dużej wysokiej zawartości wit. E i C jeżyny zmniejszają ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej.

Ze względu na występowanie w tym owocu wit. K, bardzo dobrze on wpływa na kości.

Jeżyna posiada również właściwości łagodzące objawy PMS i menopauzy, a ze względu na niski indeks glikemiczny może być spożywana także przez diabetyków.


Owoc dnia: jeżyna

Owoc dnia: jeżyna

Warto zwrócić uwagę na jeżyny w czasie odchudzania, albowiem zawierają mało kalorii (43kcal/ 100g)
i zawierają dużo pektyn.

Dzięki wysokiej zawartości Wit. E oraz antyoksydantów, jeżyny są doskonałymi owocami hamującymi proces starzenia się skóry.

W medycynie ludowej z jeżyn wytwarzano soki stosowane przy przeziębieniach, drobnych infekcjach, natomiast napar z liści jeżyny stosowano przeciwbiegunkowo. 


Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 20.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
103kobieta
Kurczę, nie jadłam w tym roku jeżyn, raczej trudno o nie w sklepach czy na straganach - kiedyś można było iśc po nie do lasu, teraz niestety czasu i miejsca brak... :(
Dodano: 2013-09-02 11:21:28 Zgłoś nadużycie