Palący problem

Czy masz wrażenie, jakbyś połknęła rozżarzone węgle? Zgaga nie daje ci żyć? Albo od miesięcy dręczą cię chrypa i kaszel, mimo że nie masz infekcji dróg oddechowych? Kłuje cię w klatce piersiowej i mimo dobrych wyników EKG podejrzewasz zawał? Idź do gastrologa. Może cierpisz na refleks żołądkowo-przełykowy.

Palący problem

Żyjesz w ciągłym pośpiechu, nie masz czasu na regularne posiłki. Jedna kawa, druga, papieros...Zaległości nadrabiasz sutą kolacją. "A tam, zgaga...” – myślisz. "Każdy ma zgagę". Łykasz tabletki zobojętniające kwas w żołądku. Ale poprawa trwa krótko. Przełyk pali żywym ogniem, w ustach czujesz okropny gorzki lub kwaśny smak. Najgorzej jest, kiedy się położysz albo gwałtownie zmienisz pozycję ciała. Nie czekaj, aż twoje życie zamieni się w koszmar, koniecznie idź do gastrologa. Dokładnie opisz objawy. Być może sam wywiad wystarczy lekarzowi do postawienia diagnozy. Jeśli nie, może poprosić cię o wykonanie dodatkowych badań, np. Ph-metrii (specjalna sonda umieszczona przez 24 godziny w przełyku sprawdza, czy i jak często dostaje się tam kwas z żołądka).

Skąd ten ogień?


Refluks żołądkowo-przełykowy jest chorobą, w której kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku. Nieznaczne cofanie się treści żołądkowej, które występuje od czasu do czasu, jest objawem normalnym, np. w czasie odbijania. Ale u osoby z chorobą refluksową nieprawidłowo działa zwieracz dolnego przełyku – jest zbyt rozluźniony, nie potrafi zatrzymywać wewnątrz żołądka jego zawartości. Wówczas kwas z żołądka wiele razy wydostaje się na zewnątrz i podrażnia delikatną śluzówkę przełyku. Taki atak może trwać kilka minut lub dwie godziny. Wówczas chory odczuwa trudne do zniesienia pieczenie w klatce piersiowej albo ból. Atak kwasów prowadzi do zapalenia śluzówki przełyku. Jeśli zbagatelizujesz objawy, może dojść do komplikacji: nadżerek w przełyku, jego zwężenia, owrzodzenia. Wrzody mogą zacząć krwawić. Długo nieleczony refluks może sprowokować nawet wystąpienie nowotworu przełyku. Ale skąd w takim razie kaszel i chrypa? One, jak i zapalenie krtani, gardła, oskrzeli, katar oraz inne objawy ze strony górnych dróg oddechowych mogą być tzw. maską laryngologiczną refluksu. Opary kwasu i częściowo strawionego pokarmu wędrują poprzez przełyk i podrażniają drogi oddechowe. Zarówno śluzówka, jak i rzęski chroniące drogi oddechowe chcą pozbyć się kłopotliwej substancji. Stąd kaszel i chrypa. Jeśli w takiej sytuacji weźmiesz syrop na kaszel lub rozrzedzający wydzielinę, tylko pogorszysz sytuację. Słodki syrop obciąży dodatkowo żołądek, zmuszając go do wzmożonego wydzielania kwasu.

Jak zgasić pożar?

Refluks można zazwyczaj skutecznie leczyć odpowiednio dobranymi lekami, które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego, zobojętniają kwas lub zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku. Ważna jest też zmiana trybu życia. Chory powinien m.in. wprowadzić lekkostrawną dietę, rzucić paleni (dym osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku), czasem pomaga uniesienie wezgłowia łóżka o kilka centymetrów (może zapobiec cofaniu się zawartości żołądka do przełyku w czasie snu). Ostatni posiłek (lekkostrawny) powinien być spożywany co najmniej trzy godziny przed snem. Jednak u wielu pacjentów leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. W takich przypadkach można przeprowadzić operację. Jedną z najnowszych metod leczenia refluksu jest zabieg gastroplikacji, czyli wzmocnienie połączenia żołądkowo-przełykowego wykonywane za pomocą endoskopów.


Tekst: Dorota Mirska-Królikowska,
konsultacja: lek. med. Mirosław Maksimowicz

Przeczytaj również:

Sposoby na lepsze trawienie

Anemia - co się za nią kryje?
Dodał(a): Ola Wójcik , Środa 06.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
szyszka094
ja mam ten problem od roku i wciąż muszę truć się jakimiś lekami, już mam tego dosyć, nie życzę nikomu tego problemu
Dodano: 2011-07-08 10:09:07 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Jakos na szczęście z tym nie miałam nigdy problemów
Dodano: 2011-07-06 14:27:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Bunt brzucha

    Bunt brzucha

    Niekiedy układ pokarmowy wysyła alarm ostrzegawczy z błahych powodów.Jednak czasem objawy sygnalizują, że dzieje się coś złego i trzeba szukać pomocy. czytaj więcej