Palenie naprawdę jest dobre na stres?

Krąży opinia, że palenie jest bardzo dobrym sposobem na to, by się odstresować oraz odprężyć. Naukowcy postanowili sprawdzić czy faktycznie tak jest. Oto odpowiedź!

Palenie naprawdę jest dobre na stres?

Palenie dobre na odprężenie i stres? To mit!

Powodów przez które sięgamy po papierosa jest wiele. Niektórzy po prostu to lubią i nie zamierzają z tym walczyć. Jednak wielu palaczy nie chce rzucić swojego nałogu, gdyż twierdzą, że nikotyna pomaga im się odstresować i rozluźnić. Czy to faktycznie działa w ten sposób?

Statystycznie potrzeba aż 8 prób, by rzucić palenie, a o wiele większą skuteczność mają Ci, którzy taką decyzję podjęli spontanicznie, pod wpływem chwili, niż Ci, którzy dokładnie przemyśleli i zaplanowali proces pozbycia się nałogu.

Ostatnio na łamach "British Medical Journal” ukazały się wnioski z przeprowadzonych niedawno badań, które z pewnością zachęcają do rozstania się z nałogiem. Zespół badaczy z British University w Birgham opublikował wyniki pokazujące, że osoby którym udało się rzucić palenie były znacznie mniej skłonne do przygnębienia i złego nastroju. Ci, którzy rozstali się ze swoim nałogiem wykazywali się także większym spokojem, byli mniej zestresowani i zdecydowanie pozytywniej patrzyli na świat.

Porównując niepalących z palącymi, ci ostatni mają więcej problemów psychicznych – mówi dr Genma Taylor.

Wyniki przeprowadzonych badań skutecznie zatem obalają mit o tym, że palenie to bardzo dobry sposób na rozładowanie stresu i odprężenie.

Zobacz też: PUŚĆ PALENIE Z DYMEM

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.comDodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 20.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×