Palenie zabija więcej osób niż do tej pory przypuszczano? Oto najnowsze badania

To, że palenie szkodzi zdrowiu jest już dla nas oczywiste. Jednak najnowsze badania pokazują, że statystyki umieralności na choroby będące powikłaniami po nałogu są znacznie mniej optymistyczne niż przypuszczano...

palenie papierosów.jpg

Palenie zabija więcej osób niż do tej pory przypuszczano? Oto najnowsze badania

 

Palenie to bardzo zdradliwy nałóg. Niestety wiele osób nie chce dopuszczać do siebie myśli, że regularne palenie papierosów może doprowadzić do poważnych uszczerbków na naszym zdrowiu. Najnowsze statystyki są jeszcze bardziej niepokojące niż przypuszczano wcześniej.

Badania opublikowane na łamach czasopisma BMC Medicine pokazują, że dwóch na trzech palaczy umrze z powodu swojego nałogu. Do tej pory większość statystyk mówiła, że 50 procent osób uzależnionych od nikotyny umiera z powodu chorób związanych z paleniem, jednak okazuje się, że wskaźnik ten jest wyższy i wynosi koło 67 procent.

 

- Wiedzieliśmy, że palenie jest złe, jednak teraz mamy na to niezbity dowód potwierdzający niepokojące wyniki wcześniejszych badań pojawiających się na arenie międzynarodowej - mówi  Emily Banks, profesor z Australian National University.

Instytut Sax mieszczący się w Australii w swoich badaniach przeanalizował ponad 200 tysięcy przypadków, z czego 7,7 procent osób ciągle paliło papierosy, a 34 procent stanowili byli byli palacze. 

Okazało się, że palacze mają około trzykrotnie większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż Ci, którzy nigdy nie palili - dodaje profesor Banks.

Zobacz też: PALENIE NAPRAWDĘ JEST DOBRE NA STRES? 

Z pewnością wiadomość ta jest dobrym powodem do tego, by w końcu skutecznie rzucić palenie. Dobrą informacją jest także to, że jeśli zerwiemy z nałogiem przed 45 rokiem życia, nasz organizm jest w stanie zregenerować się do takiego stopnia, że śmiertelność będzie porównywalna do osób, które nigdy nie paliły.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 18.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×