Pan doktor internet

W sieci łatwo znaleźć informacje o każdej chorobie. Bez wychodzenia z domu można szybko postawić sobie diagnozę. To duża zaleta internetu, ale też jego największa wada. Bo czy informacje, które znalazłaś, są rzetelne? Jak więc korzystać z wirtualnej poradni?

Pan doktor internetNasze matki, gdy miały jakiś problem ze zdrowiem swoim lub dziecka, pytały sąsiadkę, do jakiego lekarza chodzi, czy to dobry specjalista albo czy syrop, który dawała córce na kaszel, szybko pomógł. Dziś niewiele się zmieniło, wciąż szukamy informacji i porad zdrowotnych na własną rękę. Tyle że zamiast pytać sąsiadkę, zaglądamy do internetu. Tutaj zawsze „ktoś” ma dla nas czas, odpowiedzi na ważne pytania otrzymuje się w kilka minut. Poza tym, jeśli problem jest wstydliwy, anonimowość, którą daje internet, staje się bardzo wygodna. Trudne sprawy łatwiej omówić z nieznaną osobą, której nie trzeba patrzeć w oczy. Gdy więc coś ci dolega, wpisujesz hasło w wyszukiwarkę i... już wszystko wiesz. A przynajmniej tak ci się wydaje.


Uwaga na pułapki


Niestety, tak jak łatwo znaleźć w internecie informacje, tak samo łatwo je tam zamieścić. Dlatego wiele z nich jest mało profesjonalnych i nienaukowych. Zdecydowana większość portali edukacyjnych to strony typu non profit (czyli niedochodowe), tworzone przez samych internautów. Trudno więc zweryfikować ich rzetelność i prawdziwość. Dlatego jeśli szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące swojego zdrowia, bo np. zauważyłaś u siebie niepokojące objawy i oczekujesz szybkiej diagnozy, lepiej z dystansem podchodź do informacji, które znajdziesz na ten temat. Największym zagrożeniem przy szukaniu w sieci odpowiedzi na pytania, co mi dolega, jest diagnoza na wyrost. Okazuje się, że „konsultacja z internetem” zwykle potwierdza największe obawy. Jeśli nie wierzysz, wykonaj test. Wrzuć jakiekolwiek hasło do wyszukiwarki, np. ból głowy, a przekonasz się, że w odpowiedzi pojawi się tyle samo diagnoz wskazujących na guza mózgu, co na migrenę.  Kolejny błąd „internetowego lekarza” to uśrednianie objawów i diagnoz. Tymczasem choroba jest sprawą indywidualną, u każdego przebiega nieco inaczej. Pamiętaj o tym, jeśli wchodzisz na strony, gdzie informacjami wymieniają się osoby cierpiące na tę samą chorobę. Objawy mogą być podobne, jednak przebieg schorzenia może znacznie się różnić. Dlatego lek, który bierze jeden pacjent, a także sposób jego przyjmowania, wcale nie musi przynieść oczekiwanych rezultatów w wypadku innej osoby. Niekorzystnie wpływa na chorego również ciągłe rozprawianie o własnych przypadłościach. W psychologii znany jest efekt nakręcania emocji. Sprawia on, że zamiast wyciszyć się i uspokoić, zaczynasz widzieć objawy, których wcześniej nie miałaś. Także internetowe fora o specjalistach obarczone są subiektywnymi opiniami osób, które je wyrażają. Ostrożnie więc podchodź do internetowych ocen wystawianych lekarzom. Nawet urząd skarbowy nie traktuje serio anonimów!


Adresy godne polecenia


Chociaż internet nie jest pozbawiony wad, i tak z niego korzystamy i będziemy korzystać. Właśnie w internecie można znaleźć m.in. adresy placówek, które specjalizują się w leczeniu danej choroby, czy informacje o lekarzach stosujących nowatorskie terapie. I zdobyć ogólną wiedzę na temat chorób i ich leczenia. Pod warunkiem że wiadomości te czerpiesz z wartościowych i rzetelnych źródeł informacji. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Magdalenę Szponder z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w Polsce za wiarygodne można uważać strony naukowe i rządowe, np. z końcówką edu, sci.pl, gov. Należą też do nich publikacje instytucji cieszących się autorytetem, np. znanych placówek medycznych. Warto zaglądać m.in. na strony instytutów naukowych. Godna polecenia jest witryna Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (www. ifps.org.pl). Można na niej ocenić stan swojego słuchu, wzrok oraz wady wymowy lub skorzystać z konsultacji on-line. Jeśli chcesz przebadać się sama, musisz wcześniej sprawdzić, jakie są wymagania sprzętowe: oprogramowanie, słuchawki, mikrofon. Warto korzystać z programów mających rekomendacje autorytetów medycznych. Na uwagę zasługuje program dla rodziców dzieci z autyzmem dostępny na stronie www.autismpro.pl. Jego celem jest pomoc rodzinom w prowadzeniu terapii chorych dzieci. Ułatwia on m.in. przeprowadzenie diagnozy stanu dziecka, dobranie indywidualnej terapii oraz rejestrację postępów dziecka. Korzystanie z programu jest płatne (280 zł), ma rekomendację rady naukowej złożonej z uznanych specjalistów z dziedziny autyzmu. Pożyteczne są też strony założone przez wydawnictwa medyczne oraz portale medyczne i farmaceutyczne. Są to np. rozszerzone wydania internetowe m.in. „Medycyny Praktycznej” (www.mp.pl), miesięczników wydawnictwa Termedia (www.termedia. pl) oraz portale i serwisy edukacyjne (m.in. www.esculap.pl czy www.alergia. org.pl). Część informacji jest tu przeznaczona tylko dla lekarzy (trzeba się logować), ale strony te mają także rozszerzenia dla pacjentów.


Tekst: Marzena Sygut


Wirtualne konsultacje z lekarzem


Porady internetowe należy podzielić na dwie grupy: profesjonalne portale dedykowane ściśle kontrolowanym konsultacjom medycznym i ogólnodostępne portale o tematyce medycznej. Te pierwsze mogą zastąpić wizytę u lekarza. Gdy otrzymam dane pacjenta i wyniki badań, mogę zalecić terapię, ale o jej wdrożeniu musi zadecydować lekarz prowadzący. W swojej praktyce coraz częściej, mając pełny wgląd w dane on-line (wyniki badań, zdjęcia rtg., tomograficzne), konsultuję pacjentów w całym kraju. Ale nie ordynuję leków przez internet, jedynie zalecam określone postępowanie lekarzowi prowadzącemu. Jeśli chodzi o portale, na których można znaleźć porady dla pacjentów, mam do nich duży dystans ze względu na ich słabą jakość. Takie internetowe informacje należy traktować jako poszerzenie wiedzy i przygotowanie do wizyty u lekarza.

Pan doktor internet

Ekspert Olivii
dr n. med. Paweł Grzesiowski
pediatra


Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 14.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×