Paniczny strach przed rakiem - do czego prowadzi?

Coraz więcej o raku słyszymy i mówimy. Do czego jednak może doprowadzić paniczny lęk przed tą chorobą?

Paniczny strach przed rakiem - do czego prowadzi?

Do czego prowadzi paniczny strach przed rakiem?

Mówi się, że rak jest współczesną chorobą cywilizacyjną. Wciąż słyszymy o nowych osobach cierpiących na tę chorobę. Powstaje mnóstwo kampanii społecznych, które mają zmotywować ludzi do badań i uświadomić, że wczesna diagnoza pozwala wyleczyć chorobę. Wśród ludzi jednak narasta coraz większa panika - wszyscy boją się raka. Jak to na nas wpływa?

Są osoby, którym lęk przed tą chorobą nie pozwala normalnie żyć. Tak mocno osiada w ich psychice, że nie są w stanie nie myśleć o możliwości zachorowania na raka. Lekarze psychiatrzy spotykając się z coraz większą liczbą osób mających z tym problem postanowili nawet stworzyć dla niej konkretny termin - kancerofobia.

- Ludzie dotknięci kancerofobią rzadko udają się do psychiatry, bo naprawdę są przekonani, że grozi im śmiertelna choroba i szukają pomocy u lekarzy innych specjalności - mówi psychiatra dr Jolanta Berezowska.

kancerofobia2.jpg

Statystyki na temat zachorowań nie dają powodów do obaw

Tym co może wywoływać kancerofobię może być śmierć lub samo wykrycie raka u bliskiej osoby. Jednak coraz częściej paniczny lęk dotyka także osoby, które o nowotworze jedynie czytały lub słyszały.

- Zdrowy człowiek przejmie się na chwilę, na dwa dni ograniczy palenie, a potem wróci do normalnego trybu życia, ale są ludzie bardziej podatni, z większą skłonnością do reakcji lękowych i u nich może się to rozwinąć w kancerofobię. - tłumaczy dr Berezowska

Choć statystyki pokazują, że nie ma powodów do paniki, w naszej świadomości często widnieje zupełnie inny obraz. I mimo tego, że z racjonalnego punktu widzenia nic nam nie grozi, kancerofobia dotyka coraz więcej ludzi.

Strach przed wykryciem nowotworu może wywoływać u nas dwie reakcje. Albo panicznie będziemy się badać co chwilę, nie wierząc jednak wynikom badań, wciąż będziemy wykonywać kolejne badania, albo przestaniemy się badać zupełnie. Obie te skrajności nie są dobre ani dla nas, ani dla naszych najbliższych. Oczywiście najlepiej wykonywać badania regularnie, ale w granicach rozsądku, gdyż ewentualne wykrycie raka we wczesnym stadium daje nam większe szanse na wyleczenie. 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 05.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Kiełki brokułowe na raka?

    Kiełki brokułowe na raka?

    Spodziewałaś się, że te maleńkie kiełki mogą mieć tak ogromne znaczenie? Zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy. czytaj więcej

  • Nie poddaj się nowotworowi

    Nie poddaj się nowotworowi

    Nowotwór coraz częściej atakuje, jednak odpowiednio wcześnie wykryte zmiany możemy pokonać. Świadczą o tym np. historie wielu sławnych osób. Zobaczcie, jak możemy zapobiegać powstawaniu… czytaj więcej