Pęcherz zbyt wrażliwy

Częste bieganie do toalety nie zawsze jest objawem zapalenia dróg moczowych. Sprawdź co może ono oznaczać.

Pęcherz zbyt wrażliwy

Katarzyna, 29-latka, przez dwa lata żyła w przekonaniu, że choruje na przewlekłe lub nawracające zapalenie pęcherza, ponieważ w ciągu dnia oraz nocą często korzystała z toalety. – Silne parcie na pęcherz powodowało, że ciągle biegałam do łazienki, miałam bowiem wrażenie, że zaraz popuszczę. Zdarzało mi się nerwowo szukać toalety na mieście, a kilka razy nie miałam wyjścia i musiałam skorzystać z męskiej – ku ogromnemu zdziwieniu obecnych tam panów – opowiada Katarzyna. – Niestety, tak się działo także podczas ważnych spotkań w pracy lub w podróży. Zaczęłam zakładać podpaski na wypadek, gdybym nie wytrzymała. To było potwornie stresujące, dokuczliwe i frustrujące – żali się. Przez te dolegliwości Katarzyna zmieniła pracę.

Była menedżerem w sekcji handlowej i często wyjeżdżała w delegacje oraz brała udział w spotkaniach z kluczowymi klientami. Uciążliwe kłopoty z pęcherzem zmusiły ją do przeniesienia się do innego działu i pracy w biurze. – Mój szef był zdziwiony, gdy przyszłam prosić o zmianę zakresu obowiązków na mniej ambitne i rozwijające, a stanowiska – na gorzej płatne, ale nie chciałam zdradzić mu powodów – przyznaje Katarzyna. – Koleżanka z pokoju zauważyła, że często biegam do toalety, i dyskretnie podsunęła mi telefon do sprawdzonego specjalisty urologa, do którego chodzi jej mama. Okazało się, że choruję na nadreaktywność pęcherza moczowego. I że można to leczyć.

Wstyd się przyznać

Katarzyna należy do czterech milionów Polaków, którym nadwrażliwość pęcherza utrudnia normalne życie. Niestety, aż 40 proc. z nich ukrywa swoją chorobę przed rodziną i lekarzem. Wstydzą się powiedzieć, że najchętniej zamieszkaliby w toalecie, bo odczuwają tak częste i silne parcie na pęcherz.

Blisko 36 proc. chorych ma dodatkowo problem z nietrzymaniem moczu, bo nie umie opanować naglącej potrzeby. Mijają średnio dwa lata, zanim trafią z problemem do lekarza. Przez ten czas większość osób wycofuje się z życia towarzyskiego, dostosowuje swoje plany do choroby, np. stara się nie oddalać z domu lub miejsc, gdzie są dostępne toalety, zmienia pracę. Ciągły stres i napięcie mogą obniżać nastrój i psuć relacje z partnerem oraz rodziną.

Kobiety cierpiące na tę dolegliwość wstydzą się nieprzyjemnego zapachu, często odczuwają ból w trakcie stosunków seksualnych, dlatego unikają zbliżeń. Jeśli się na nie decydują, rzadko mają orgazm, ponieważ boją się popuścić w trakcie szczytowania. Denerwują się, bo muszą przerywać seks, by iść do toalety. Mężczyźni z nadreaktywnym pęcherzem także ograniczają zbliżenia i mogą mieć zaburzenia wzwodu.


Dodał(a): Magdalena Milewska , Środa 16.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
szyszka094
ja cały czas myślałam że mam zapalenie pęcherza i brałam furaginum, ale po pewnym czasie nie bolało mnie tylko podbrzusze ale też jajniki, poszłam do gina i okazało się że to silne zapalenie jajników i macicy...a objawy takie same jak przy pęcherzu, także dziewczyny pilnujcie się.
Dodano: 2011-12-24 14:50:32 Zgłoś nadużycie
drzwi
Jak przeczytałam, to cieszę się, że nie mam problemów tego typu
Dodano: 2011-12-10 20:56:27 Zgłoś nadużycie
Kawusia
Najgorsze jest wysiłkowe nietrzymanie moczu ale zapalenie pęcherza też jest masakrą, raz się dostanie i potem już bez suplementów się nie obejdzie. Ja teraz nigdzie nie wyjadę bez Furaginum, Prouro, chusteczek z kwasem mlekowym, bo wiem, że inaczej zapalenie murowane :-/
Dodano: 2011-11-20 14:56:05 Zgłoś nadużycie
rendus
Koszmarna dolegliwość, która może skutecznie uprzykrzyć życie.
Dodano: 2011-11-17 11:11:20 Zgłoś nadużycie
basia4ab
Bardzo dobry artykuł.Nietrzymanie moczu to nie żaden wstyd,po prostu trzeba iść do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie jak najszybciej.Pierwszy raz słyszę o nadwrażliwości pęcherza.Takie jak ten artykuł, są godne przeczytania, bo to skarbnica wiedzy.Jesteśmy bogatsi o te wiedzę.
Dodano: 2011-11-16 11:16:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Bunt brzucha

    Bunt brzucha

    Niekiedy układ pokarmowy wysyła alarm ostrzegawczy z błahych powodów.Jednak czasem objawy sygnalizują, że dzieje się coś złego i trzeba szukać pomocy. czytaj więcej