Pełnowartościowe śniadanie

Jestem ciekawa, jak według Pani powinno wyglądać pełnowartościowe śniadanie, które będzie jednocześnie dietetyczne? Dodam jedynie, że od kilku tygodni na śniadanie jem serek odtłuszczony i bułeczkę pełnoziarnistą. Czy to jest ok?

Pełnowartościowe śniadanie

Pełnowartościowe śniadanie

Pomysłów na pełnowartościowe śniadanie jest całe mnóstwo – wystarczy przygotowywać je w oparciu o kilka podstawowych zasad. Śniadanie powinno się składać z produktów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasze) pokrywających przede wszystkim duże zapotrzebowanie ciała na energię z samego rana. Podobną rolę będzie spełniał dodatek tłuszczowy (dobrej jakości margaryna czy masło) czy orzechy i nasiona, które poza zdrowymi tłuszczami zawierają pokaźne ilości składników mineralnych. Poza tym ważne będą produkty dostarczające białka – nabiał, ryby, mięso czy jego zamienniki. Do tego solidna porcja warzyw i/lub owoców i mamy, dostarczających pierwszej dawki witamin.

W oparciu o te wskazówki może Pani uzupełnić swój standardowy zestaw śniadaniowy, np. dodając do serka pokrojone truskawki czy nektarynkę i kilka pokruszonych orzechów włoskich. W zależności od pory roku można zmieniać dodatki, ale zachęcam do zmiany także produktów "podstawowych", tzn. serek biały na jogurt, mleko czy pokruszony ser twarogowy, a bułkę na innego rodzaju pieczywo pełnoziarniste czy płatki. Takie śniadania dostarczą wszystkich niezbędnych składników i na pewno nigdy się nie znudzą.

Aneta Książek – dietetyk kalorynka.pl


Dodał(a): Karolina Kawecka , Czwartek 12.07.2012 (aktualizacja: 2012-09-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
olafasola
Jakoś nie mogę się przemóc do jedzenia owsianki... A pół roku temu jadłam codziennie.
Dodano: 2012-07-12 23:20:41 Zgłoś nadużycie
codzienna
Ja śniadanie jadam tylko czy jest takie pełnowartościowe ?Trzeba to zmienić
Dodano: 2012-07-12 20:29:02 Zgłoś nadużycie
olinkaa24
ja rzadko mam czas żeby zjeśc śniadanie, muszę to zmienic
Dodano: 2012-07-12 19:55:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×